Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Ruszył protest przeciwko likwidacji stacji PKP Małkinia

2014-09-01 08:37:22 (ost. akt: 2014-09-01 08:37:05)

Samorządowcy, przedstawiciele Ministerstwa Transportu i przewoźników kolejowych spotkali się w Czyżewie. Rozmawiali na temat przewidywanego zamknięcia linii kolejowej Białystok - Warszawa.

Ruszył protest przeciwko likwidacji stacji PKP Małkinia
Powodem jest modernizacja infrastruktury kolejowej na trasie między miejscowościami Tłuszcz i Sadowne. Planom całkowitego zamknięcia linii sprzeciwiają się gminy, przez które przebiega. Ministerstwo i spółka PKP Polskie Linie Kolejowe tłumaczą, że remont w tej formie jest najlepszym rozwiązaniem.
Remont na trasie Tłuszcz - Sadowne ma rozpocząć się 12 października. Wraz z nim planowane jest całkowite zamknięcie linii kolejowej łączącej Białystok z Warszawą. Zdaniem władz gmin, przez które pociągi tej linii kursują, plany są złe. Ich mieszkańcy nie będą mogli dotrzeć do pracy w innym mieście, a studenci - na uczelnie. Dlatego chcą, by ruch na linii nadal się odbywał. Przynajmniej na jednym torze. Przewodnicząca rady gminy Małkini Górnej nie zgadza się z decyzją władz spółki PKP Polskie Linie Kolejowe oraz nie ma zamiaru poddać się w walce o utrzymanie ruchu na stacji w Małkini. Niektórzy samorządowcy chcieliby, aby pociągi dojeżdżały do ostatniej, możliwej stacji przed remontowanym odcinkiem. Jednak zdaniem Ministerstwa Transportu i spółki PKP takie rozwiązania nie gwarantują, że na trasie nie dojdzie do awarii związanych z remontem, a tym bardziej zachowania dotychczasowych rozkładów jazdy. Przekonują, że całkowite zamknięcie linii pozwoli zakończyć remont dziesięć miesięcy wcześniej. PKP na czas modernizacji chce uruchomić połączenia autobusowe. Możliwe kursy są obecnie ustalane. Na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle nastąpi decyzja o całkowitym zamknięciu linii.
Remont na trasie Tłuszcz - Sadowne ma się zakończyć pod koniec listopada przyszłego roku.

Protest pasażerów

Pasażerowie korzystający z linii Małkinia – Warszawa wystosowali otwarty protest przeciwko traktowaniu pasażerów linii kolejowej Małkinia – Warszawa. W liście do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe przekonują, że całkowite zamknięcie połączenia uniemożliwi im dotarcie do szkoły czy pracy. Zwracają też spółce uwagę na to, że prace remontowe trwają już od czerwca oraz że prace te wykonuje zbyt mała liczba osób, co powoduje wydłużenie czasu trwania całego remontu. Pasażerowie nie zgadzają się na komunikację zastępczą w postaci autobusów, ponieważ wydłuży to znaczenie czas dojazdu do pracy i szkoły. Wymieniane jest też wiele innych uchybień związanych z remontem torów oraz opieszałością władz spółki, w sprawie odpowiedzi na pytanie „co dalej z połączeniem Małkinia – Warszawa?”. Pasażerowie oraz rada gminy Małkinia Górna wystosowali petycję przeciwko zamknięciu tego połączenia, która dostępna jest na stronie internetowej http://www.petycjeonline.com/protest_przeciwko_traktowaniu_pasaerow_linii_kolejowej_makinia. Zainteresowani sprawą oraz chcących wesprzeć pasażerów w walce o swoje prawa mogą podpisać petycję i przyłączyć się do protestu. DB

Komentarze (0)

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB