Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Ile będzie kosztowała szkolna wyprawka?

2014-08-29 07:44:50 (ost. akt: 2014-08-29 07:46:32)

Już niedługo, za kilka dni w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Wcześniej jednak rodziny czekają wydatki – trzeba skompletować szkolną wyprawkę. Wydatki - i to niemałe…

Zakup wyprawki do szkoły to duży koszt

Zakup wyprawki do szkoły to duży koszt

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Półki księgarń uginają się od podręczników, a portfele rodziców stają się coraz chudsze.

Książki, zeszyty, przybory szkolne, plecak, strój na wf to tylko niektóre z koniecznych rzeczy, w które trzeba wyposażyć dziecko przed 1 września. Według badań przeprowadzonych przez CBOS rodzice na wydatki związane z wyprawką dziecka przeznaczyli w zeszłym roku średnio 1199 zł. Oczywiście wydatki na szkołę można starać się ograniczać – podręczniki zamiast nowych – używane, plecak jeden na kilka lat. – Można ciąć wydatki. Ale po podsumowaniu wszystkiego i tak wychodzi duża suma – mówi Aneta Pakieła, mama 11- letniego Grzesia, który w tym roku pójdzie do V klasy. – W tym roku kupiłam używane książki. Wydałam na nie 100 zł. Ćwiczenia trzeba mieć oczywiście nowe, to z kolei koszt 200 zł. Dwie książki służą dzieciom od IV do VI klasy. Nie kupiłam jeszcze dla syna przyborów szkolnych. Myślę, że wydam na nie około 100 – 150 zł. Plecak ma z ubiegłego roku – mówi Aneta – Nie zapominajmy, że dzieci rosną, potrzebne więc są nowe ubrania i buty. Podsumowując to wszystko, wyjdzie naprawdę niemała kwota – dodaje. Zaoszczędzić z pewnością nie pomagają kolorowe, przyciągające uwagę okładki, długopisy, kredki, piórniki, plecaki z najmodniejszymi wzorami. Jeżeli ktoś nie ma możliwości zakupu książek używanych, musi się liczyć z jeszcze większym wydatkiem. – Według relacji innych matek, zakup kompletu nowych książek to wydatek około 400 zł – mówi mama piątoklasisty.

W gimnazjum nie taniej

Jak mówi Renata Piórkowska, mama 14-letniego Piotrka, który od września rozpocznie naukę w II klasie gimnazjum, wydatki na skompletowanie wyprawki do gimnazjum też nie są małe. – Podręczniki kupiliśmy używane, na kiermaszu, który był w czerwcu szkole. Był to koszt około 100 zł. Tak około 200 zł wydamy pewnie na wyprawkę razem z plecakiem, piórnikiem, kapciami, zeszytami… Wszystko oczywiście staramy się kupować na promocjach w marketach – mówi mama Piotrka.

Taniej dla pierwszoklasistów?

Na książkach mogą zaoszczędzić rodzice tegorocznych pierwszoklasistów. – Książki podobno są darmowe, ale słyszałam, że za ćwiczenia zapłacimy dużo. Oczywiści, o tym przekonam się dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego – mówi Ewelina Rzamek, mama Igora, który od września rozpocznie naukę w I klasie szkoły podstawowej. Nie ominął jednak wydatki na inne rzeczy potrzebne do szkoły. – Zakupy wstępne już zrobiliśmy. Igor ma już plecak z wyposażeniem, kapcie. To koszt około 200 zł – dodaje Ewelina.

Rządowy program pomocy

Niektórzy rodzice mogą skorzystać z dofinansowania na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych, w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”. W tym roku z pomocy skorzystają dzieci z klas II, III i IV szkoły podstawowej, młodzież klas III szkoły ponadgimnazjalnej, których dochód na osobę nie przekracza 539 zł oraz uczniowie niepełnosprawni, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wysokość dofinansowania jest zależna od klasy, do której uczęszcza uczeń. Może to być 225 zł (II i III klasa szkoły podstawowej), 325 zł (klasa VI), 445 zł (III klasa liceum ogólnokształcącego i technikum), 390 zł (uczeń III klasy zasadniczej szkoły zawodowej). W przypadku osób niepełnosprawnych kwota dofinansowania zależy od typu niepełnosprawności oraz potrzeb ucznia i wynosi od 175 zł do 770 zł. Program pozwala wyłączne na zwrot kosztów zakupu podręczników, który musi być udokumentowany fakturą, paragonem lub pisemnym oświadczeniem. Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić odpowiedni wniosek. Można go pobrać w sekretariatach szkół, a następnie złożyć u dyrektora placówki. Dorota Brzostek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB