Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Pracodawcy pod lupą inspektorów

2014-08-25 08:49:05 (ost. akt: 2014-08-25 08:50:34)

Niewypłacanie wynagrodzeń to główny powód przeprowadzania przez Inspekcję Pracy kontroli w zakładach pracy.

Od stycznia do czerwca inspektorzy przeprowadzili 11 kontroli w przedsiębiorstwach w Ostrowi i powiecie

Od stycznia do czerwca inspektorzy przeprowadzili 11 kontroli w przedsiębiorstwach w Ostrowi i powiecie

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Dorota Brzostek
d.brzostek@kurierostrowi.pl

Od stycznia do czerwca 2014 roku inspektorzy przeprowadzili już 11 kontroli u przedsiębiorców działających na terenie Ostrowi i powiatu ostrowskiego. Skargi do PIP kierują niezadowoleni z warunków zatrudnienia i traktowania przez pracodawcę. U wszystkich skontrolowanych wystąpiły nieprawidłowości w zakresie wypłaty świadczeń związanych ze stosunkiem pracy.
Jak wynika z danych statystycznych, inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie przeprowadzili 11 kontroli u 11 przedsiębiorców działających w Ostrowi i powiecie ostrowskim, którzy zatrudniali łącznie 327 pracowników. Przeprowadzone kontrole dotyczą tylko okresu styczeń – czerwiec 2014 r.

Decyzje inspektorów

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami dotyczącymi wypłacania wynagrodzeń za pracę oraz innych świadczeń pieniężnych związanych ze stosunkiem pracy inspektorzy pracy wydali 1 decyzję płacową na kwotę 1.880 zł. Decyzja ta dotyczyła 1 pracownika. Ponadto w trakcie kontroli na skutek ustnych poleceń inspektorów pracy wypłacono kwotę 22.860 zł dla 218 pracowników zatrudnionych w 3 zakładach. Do 11 przedsiębiorców skierowano 11 wystąpień o naliczenie i wypłacenie pracownikom należnych świadczeń pieniężnych związanych ze stosunkiem pracy. Wystąpienia dotyczyły 227 pracowników lecz nie określały konkretnych kwot należności. Branżami, w których doszło najczęściej do naruszania przepisów odnoszących się do wynagrodzeń, w tym niewypłacenia wynagrodzenia wg sekcji PKD są przetwórstwo przemysłowe budownictwo oraz transport i gospodarka magazynowa.

Brak środków finansowych = brak wypłat

- Z wyjaśnień składanych inspektorom pracy podczas kontroli przez pracodawców wynika, że główną przyczyną niewypłacania lub obniżania wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy był brak środków finansowych spowodowanych pogarszającą się i złą sytuacją ekonomiczną – wyjaśnia Maria Kacprzak – Rawa, rzecznik prasowy Okręgowej Inspekcji Pracy.

Mandaty i wniosek do sądu

Za stwierdzone nieprawidłowości w zakresie wypłaty wynagrodzeń oraz innych świadczeń pieniężnych związanych ze stosunkiem pracy inspektorzy pracy nałożyli od stycznia do czerwca br. 4 mandaty karne na łączną kwotę 5.600 zł oraz skierowali 1 wniosek o ukaranie do wydziału karnego właściwego sądu rejonowego.
Pracownicy, którym pracodawca zalega z wypłatą jakiegokolwiek świadczenia pieniężnego związanego ze stosunkiem pracy mogą złożyć w tym zakresie skargę do Okręgowego Inspektoratu Pracy lub Oddziału PIP właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. - Drugim sposobem dochodzenia takich należności jest złożenie pozwu przeciwko pracodawcy do Sądu Rejonowego – Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W tym pracownik ma do wyboru złożenie takiego pozwu do sądu właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy lub ze względu na miejsce wykonywania pracy przez pracownika. Sprawy przed sądami pracy są wolne od opłat chyba, że dochodzona kwota przekracza 50.000zł. Wtedy wnosi się opłatę w wysokości 5% kwoty dochodzonej - mówi Maria Kacprzak - Rawa.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB