środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Andrzejewo. Ks. Wojciech Załuski został arcybiskupem i nuncjuszem

2014-08-22 09:25:29 (ost. akt: 2014-08-22 09:25:56)

Ks. prałat Wojciech Załuski, pochodzący ze wsi Załuski-Lipniewo w gminie Andrzejewo został wyniesiony przez papieża Franciszka do godności arcybiskupa.

Na uroczystą mszę przybyło wielu mieszkańców gminy

Na uroczystą mszę przybyło wielu mieszkańców gminy

Jednocześnie został mianowany nuncjuszem apostolskim w Burundii. – To wielka nobilitacja dla całej gminy – powiedział wójt Michał Rutkowski.
Wszyscy mieszkańcy gminy mogli wziąć 10 sierpnia udział w uroczystej mszy w andrzejewskim kościele sprawowanej przez ks. abp. Wojciecha Załuskiego. Dzień wcześniej, w sobotę, 9 sierpnia ks. Wojciech Załuski przyjął święcenia biskupie z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolina. Uroczystości odbywały się w łomżyńskiej katedrze. W uroczystości wzięło udział m.in. kilkunastu biskupów, a także wielu kapłanów, również spoza diecezji i Polski. Współkonsekratorami byli bp Janusz Stepnowski i abp Miguel Maury Buendia, nuncjusz apostolski w Kazachstanie. - Drogi Wojciechu! Jako nuncjusz otrzymujesz szczególne zadanie przekazywania troski Następcy Piotra o kościoły lokalne, ażeby rozwinęły się w więzi jedności i miłości pomiędzy nimi a Kościołem powszechnym. I aby one zaangażowały się we wzajemną służbę poszanowania i miłości. Ponadto zostaje Ci powierzona misja budowania pokoju, popierania go z cierpliwością i umiejętnością poprzez wypowiadanie słów mądrości i zgody. Także w najbardziej ostrych i skomplikowanych konfliktach – tak podczas sobotnich uroczystości w Łomży zwracał się do ks. abp Wojciecha Załuskiego sekretarz stany Stolicy Apostolskie. Po Mszy Św. głos zabrał mianowany arcybiskup. Wyraził swoją wdzięczność za dar życia, za powołanie do kapłaństwa. W podziękowaniach nie ominął nikogo - kard. Parolina, prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Müllera, swoich rodziców. DB


Abp Wojciech Załuski urodził się w 5 kwietnia 1960 r. w miejscowości Załuski-Lipniewo. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 r. w Łomży. W tym samym roku rozpoczął przygotowania do służby dyplomatycznej w Papieskiej Akademii Kościelnej. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.
W 1989 rozpoczął służbę w dyplomacji watykańskiej pracując jako sekretarz nuncjatur w Burundi, na Malcie, w Albania, Zambii, Sri Lance, Gruzji, na Ukrainie i na Filipinach. W 2010 został radcą nuncjatury apostolskiej w Gwatemali. To właśnie do Burundi, pierwszego kraju, w którym podjął zadania dyplomatyczne, powróci jako Nuncjusz Apostolski.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB