Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Ugniewo. VII Dożynki Powiatowe - świętowali zakończenie żniw

2014-08-22 09:23:25 (ost. akt: 2014-08-22 09:24:14)

- Obrzędy dożynkowe mają długą tradycję w polskiej kulturze.

Do Ugniewa 17 sierpnia przybyło wielu mieszkańców powiatu

Do Ugniewa 17 sierpnia przybyło wielu mieszkańców powiatu

Autor zdjęcia: Dorota Brzostek

Są uwieńczeniem wielomiesięcznych starań wszystkich pracujących na roli. Uroczystości dożynkowe stanowią hołd i podziękowanie Bogu za szczęśliwe zbiory i chleb – owoc rolniczego trudu – mówił podczas otwarcia VII Dożynek Powiatowych starosta ostrowski, Zbigniew Kamiński.
Tradycyjne dożynki odbywały się w tym roku w Gospodarstwie Agroturystyczno-Rekreacyjnym Zygi Ranch w Ugniewie.

Dorota Brzostek
d.brzostek@kurierostrowi.pl

Mimo że pogoda nie zachęcała do spędzenia czasu w plenerze, na corocznym świętowaniu zjawiło się wielu mieszkańców powiatu. Na początku wszyscy wzięli udział we mszy św. polowej, następnie w przygotowanym programie rozrywkowym. - Pierwsze Powiatowe Dożynki w 2008 r. Starostwo zorganizowało wspólnie z Urzędem Gminy w Wąsewie – przypomniał starosta ostrowski - Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych żywicielach, polskich rolnikach. To ich ciężkiej pracy zawdzięczamy, że na naszych stołach jest chleb – dodał. Po oficjalnym otwarciu, zgodnie z tradycją odbyła się ceremonia dzielenia chlebem. Atrakcji nie zabrakło. Były występy lokalnych zespołów ludowych: „Żurawiacy”, „Jarzębina”, „Małkinianka”. Możliwość zaprezentowania na scenie miała też utalentowana młodzież z powiatu - odbył się koncert „Młode Talenty Powiatu Ostrowskiego”, podczas którego zaśpiewali m.in. laureaci Powiatowego Konkursu „Twoja Szansa”. Tuż po występach młodzieży w recitalu wystąpiła Ewelina Pabian. Wieczorem, na scenie dla rzeszy publiczności zaprezentował się zespół Abba Family. Gwiazdą wieczoru był natomiast Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni.

Całodniowe atrakcje

Dożynki to nie tylko występy na scenie. Każdy, kto 17 sierpnia przybył do Ugniewa mógł znaleźć coś dla siebie. Były stoiska prezentujące prace lokalnych artystów, stoiska gastronomiczne. Przy stoisku Zespołu Szkół Specjalnych w Starym Lubiejewie można było kupić piękne, ręcznie wykonane przez uczniów i nauczycieli prace, m.in. notatniki, obrazy, doniczki. Za zebrane w ten sposób pieniądze planowany jest zakup pieca do ceramiki do ZSS. Jedną z pobocznych atrakcji było też „Miasteczko Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”, w którym można było spróbować swoich sił na symulatorach dachowania samochodu i zderzeń. W miasteczku można było też zawalczyć o tytuł mistrza jazdy rowerowej. Ponadto można było przebadać się na stoisku Sanepidu czy poznać pracę policjantów i strażaków.

Najładniejszy wieniec dożynkowy

Stałym punktem uroczystości dożynkowych jest wybór najładniejszego wieńca. W tym roku spośród wszystkich za najładniejszy uznano wieniec przygotowany przez delegację z gminy Andrzejewo. W tym roku wieniec dożynkowy został wykonany przez sołectwo w Pieńkach Wielkich. Mieszkańcy wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością, co zostało docenione przez komisję konkursową.
W czasie dożynek odbyło się również rozstrzygniecie konkursów: "Wiedzy ekologicznej i rolniczej", "Wiedzy o BHP w rolnictwie" oraz Wiedzy o Lokalnej Grupie Działania "Zielone Sioło".

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB