środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Wąsewo. Dożynki Gminno-Parafialne

2014-08-22 09:21:30 (ost. akt: 2014-08-22 09:22:09)

Podziękowanie za plony – dożynki - w piątek, 15 sierpnia obchodzili rolnicy z gminy Wąsewo.

Na scenie zatańczyły dzieci z ZPO w Wąsewie

Na scenie zatańczyły dzieci z ZPO w Wąsewie

Autor zdjęcia: Dorota Brzostek

Najpierw, z wieńcami dożynkowymi rolnicy zjawili się w parafialnym kościele, by dziękować za ukończenie żniw i plony, później wszyscy przeszli na przyszkolny plac, by tam do wieczora korzystać z przygotowanych atrakcji.
Honorowy obywatel

Dożynki Gminno-Parafialne w Wąsewie odbywały się w tym roku po raz szósty. Po mszy sprawowanej w intencji rolników i mieszkańców gminy, wójt gminy Rafał Kowalczyk oficjalnie otworzył uroczystości dożynkowe. Tradycją rozpoczynającą święto jest ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem. Jedną z ważniejszych części w programie tegorocznych dożynek było wręczenie tytuły „Honorowego Obywatela Gminy Wąsewo”. – Tytuł przyznajemy po raz pierwszy. Chcielibyśmy odznaczyć panią profesor Barbarę Falińską, wybitnego językoznawcę, badaczkę gwary polskiej – mówił wójt Rafał Kowalczyk. Prof. dr hab. Barbara Falińska urodziła się w 1931 r. w Wysoczu, w gminie Wąsewo.

Wyróżnienia dla rolników

Podczas VI Dożynek Gminno-Parafialnych wyróżniono i nagrodzono też rolników oraz osoby zasłużone dla rolnictwa. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał honorową odznakę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa "Zasłużony dla Rolnictwa". Odznakę otrzymali: Teresa Bobińska, Barbara Trojanowska, Piotr Orzeł, Stanisława Skarzyńska, Szczepan Skarzyński. Zarząd Mazowieckiej Izby Rolniczej w Warszawie wyróżnił natomiast cztery gospodarstwa rolne z terenu gminy Wąsewo za osiągnięcie wysokiego poziomu technologicznego i nowoczesności prowadzenia upraw i hodowli. Puchary otrzymali: Agnieszka i Andrzej Zdziarscy z Bagatel, Bogusława i Andrzej Pazik z Przyborowia, Małgorzata i Hubert Gocłowscy z Bartosów, Teresa i Witold Szabłowscy z Zastawia.

Zabawa do rana

Po odznaczeniach przyszedł czas na występy. Jako pierwsze na dożynkowej scenie zaprezentowały się dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie. Następnie zagrał i zaśpiewał zespół Retro Band z Ostrowi i Świtanki działające przy Kole Gospodyń Wiejskich w Przedświciu. W programie nie zabrakło też recitalu Danuty Stankiewicz pn. "Wernisaż", występu zespołu Jarzębina z Broku, MODESTA PASTICHE, Waldemar W i Karia, APLAUZ oraz Kami-Dance. Dzieci, młodzież i rodzice z ZPO przygotowali przedstawienie pod tytułem „Rzepka”. Zgromadzeni na dożynkach mogli wysłuchać też koncertu Muzyczne Lato pod przewodnictwem Anny Jeremuz Lewandowskiej z udziałem: Katarzyny Zdziarskiej, Piotra Kowalczyka, Bogny Dulinskiej. W piątek nie tylko scena tętniła życiem. Wiele działo się też poza nią. Swoje stanowisko prezentowała m.in. policja. Można było zapoznać się ze specjalistycznym, policyjnym wyposażeniem. Dużym zainteresowaniem cieszyła się policyjna terenówka wraz z łodzią motorową. Uczestnicy pikniku mogli wsiąść do radiowozu oraz obejrzeć sprzęt jaki wykorzystujemy w codziennej służbie. Policjanci oferowali też znakowanie rowerów. Podczas dożynek z pewnością nie nudziły się dzieci. Dla najmłodszych przygotowano gry, konkursy, zabawy, malowanie twarzy, wesołe miasteczko. Odbył się też Jarmark Aktywności Lokalnej, podczas którego zaprezentowano stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu. Dorota Brzostek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB