środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Prostyń. Nadali imię Jednostce Strzeleckiej

2014-08-19 11:41:35 (ost. akt: 2014-08-19 11:41:48)

2 sierpnia 1920 roku podczas wojny polsko – bolszewickiej przed wejściem do sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni stanął dywizjon huzarów.

Zaprzysiężenie Jednostki Strzeleckiej odbyło się w prostyńskiej bazylice

Zaprzysiężenie Jednostki Strzeleckiej odbyło się w prostyńskiej bazylice

Autor zdjęcia: Parafia Prostyń

Składał się z dwóch szwadronów: konnego i pieszego oraz plutonu ciężkich karabinów maszynowych. Liczył ponad 500 szabel i 20 kaemów. Umundurowanie i uzbrojenie dywizjonu nie było jednolite, jedynym elementem wspólnym dla wszystkich był emblemat – czaszka wycięta z blachy lub namalowana białą farbą na czapkach. Organizatorem i dowódcą był porucznik Józef Siła-Nowicki, który wcześniej służył w legendarnym wołyńskim Dywizjonie Jazdy Kresowej. Tego dnia, na prostyńskim wzgórzu odbyło się uroczyste zaprzysiężenie jednostki znanej powszechnie jako Dywizjon Huzarów Śmierci.  
W sobotę, 2 sierpnia przed wejściem do bazyliki prostyńskiej stanęli umundurowani młodzi ludzie. To Jednostka Strzelecka 5001 ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego pod dowództwem sierżanta ZS Michała Józefowskiego, w skład której wchodzą m.in. mieszkańcy pobliskiego Kołodziąża. Na uroczystość przybyli także: Komendant Związku Strzeleckiego „STRZELEC” Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa– mł. insp. Marek Matuła, Skarbnik Związku - insp. Marian Milewski,  radny powiatowy z Sadownego - Marek Renik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem – Ewa Piórkowska oraz strażacy OSP w Sokółce. Z ich udziałem odprawiona została Msza Święta.
Po kazaniu wygłoszonym przez proboszcza parafii Prostyń, ks. kan. Ryszarda Zalewskiego, mł. insp. ZS Marek Matuła odczytał oficjalny dokument nadający  Jednostce imię Dywizjonu Huzarów Śmierci. Młodzi strzelcy złożyli ślubowanie, przyrzekając ze wszystkich sił bronić Ojczyzny. Po nabożeństwie wszyscy udali się na cmentarz, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli wieńce i zapalili znicze. Dalsze uroczystości odbywały się przed bazyliką. Jako pierwszy głos zabrał  mł. insp. ZS Marek Matuła. Przybliżył historię Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz odczytał akty mianowania na wyższe stopnie członków jednostki.  Po wręczeniu awansów Wojciech Jakubik, nauczyciel historii w ZSG w Prostyni,  przedstawił dzieje Dywizjonu Huzarów Śmierci. Następnie Stanisław Bolchajmer z Sadownego wspominał swojego ojca Stanisława ps. Kozak, który zginał z rąk hitlerowców podczas II wojny światowej. Podkreślał również jak ważne jest umiłowanie Ojczyzny, która jest zaraz po Bogu najwyższą wartością. Na zakończenie Marek Renik, gratulując imienia, przekazał Jednostce dwie przedwojenne książki autorstwa Józefa Piłsudskiego. Epilogiem uroczystości był poczęstunek na placu przy plebanii zorganizowany przez proboszcza prostyńskiego. oprac. JS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB