Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

90. rocznica święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia

2014-08-08 09:02:50 (ost. akt: 2014-08-08 09:03:05)

- Tutaj w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: Z ciała i krwi mojej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu… Jestem związany z Zuzelą sercem – pisał kardynał Stefan Wyszyński.

Mszę sprawowali m.in. kard. Gerhard Müller i kard. Kazimierz Nycz

Mszę sprawowali m.in. kard. Gerhard Müller i kard. Kazimierz Nycz

To właśnie tu, w Zuzeli, 2 sierpnia odbywały się uroczyste obchody 90. rocznicy święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia. To do Zuzeli w sobotę przyjechali wierni z całej Polski.
Mszy Świętej sprawowanej w intencji rychłej beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego przewodniczył ks. kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Homilię zaś wygłosił ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Mszę św. koncelebrował także JE ks. abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował JE ks. bp Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej.
- Powinno to wybrzmieć w ustach wszystkich ludzi Kościoła, zaczynając od konkretnego człowieka, który jest wręcz miażdżony, czy ulega presji reklamy mediów i postępuje inaczej niż nakazuje ewangelia i przykazania. Powinien powiedzieć to w pewnym momencie, nawet płacąc cenę utraty pracy, non possumus! Matka, ojciec, którzy wychowują dzieci także nie mogą przymykać oczu na to co dzisiaj jest tzw. „modą” -  mówił podczas homilii kardynał Kazimierz Nycz. Proboszcz parafii w Zuzeli, ks. Jerzy Krysztopa przypomniał zgromadzonym na uroczystości, że to właśnie w Zuzeli zrodziły się pierwsze myśli o kapłaństwie późniejszego Prymasa Tysiąclecia. - Tu urodził się, przyjął Chrzest święty, także tutaj były jego pierwsze lata szkolne i pierwsze myśli o kapłaństwie. Był także dwa lata w Andrzejewie, dwa lata w Łomży, więc jest naszym ziomkiem – mówił ks. Jerzy Krysztopa. Podczas uroczystej celebry zostało poświęconych 12 witraży symbolicznie upamiętniających "Drogę życia Prymasa Tysiąclecia z Zuzeli do Warszawy ku świętości". DB

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB