Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Prostyń. Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2014-08-08 08:59:38 (ost. akt: 2014-08-08 09:01:31)

Słów o rodzinie, domu, sensie życia wygłoszonych przez biskupa diecezji drohiczyńskiej, ks. Tadeusza Pikusa wysłuchały rodziny, które licznie przybyły 27 lipca do sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni.

Rodziny modliły się m.in. o dar potomstwa dla bezdzietnych małżeństw

Rodziny modliły się m.in. o dar potomstwa dla bezdzietnych małżeństw

Autor zdjęcia: Parafia Prostyń

Tego dnia odbyła się V Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Hasło tegorocznego spotkania to: „Wierząc w Syna Bożego – wierzę współmałżonkowi”.  – Pielgrzymowanie jest sensem życia, a jego kresem jest Bóg – mówił ks. biskup.
Małżonkowie modlili się nie tylko o umocnienie wiary, ale też o błogosławieństwo rodziców i dar potomstwa.
Tradycyjnie na odpust św. Anny przyszły także dwie piesze pielgrzymki: z Kosowa Lackiego i Rytel Olechnych. Do tej drugiej grupy dołączył także pasterz diecezji ks. biskup Tadeusz Pikus.

O otwartej komunikacji

Przed sumą odpustową pedagog i psycholog szkolny, Małgorzata Bartosiak wygłosiła prelekcję „Otwarta komunikacja kluczem do szczęścia małżeńskiego” a ks. Ryszard Zalewski przybliżył historię objawień Świętej Anny i sanktuarium w Prostyni. O godz. 12.00 rozpoczęła się suma odpustowa, której przewodniczył ks. biskup Tadeusz Pikus. W kazaniu mówił o pielgrzymowaniu jako sensie życia, którego kresem jest Bóg, a także o rodzinie. – Rodzina jest fundamentem społeczeństwa i źródłem szczęścia – podkreślił ks. biskup Tadeusz Pikus. Dodał też, że dom powinien być miejscem pełnym miłości i zrozumienia. Uroczystości odpustowe uświetniał chór miejski Lux Mea z Tłuszcza diecezji warszawsko-praskiej. Po zakończeniu Mszy wszyscy mieli okazję wziąć udział w koronowaniu się Koronami Św. Anny. Kolejnym etapem spotkania rodzin była wspólna Agapa przygotowana przez parafian prostyńskich na placu obok plebanii. Po posiłku odbyła się Droga Krzyżowa wokół bazyliki. Prowadził ją ks. Piotr Arbaszewski Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin – organizator Pielgrzymki. Przemierzając kolejne stacje zebrani modlili się o dar potomstwa dla bezdzietnych małżeństw. Coroczną Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin zakończyła pieśń do Świętej Anny, której refren brzmiał: „Święta Anno, uproś wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.  Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin zorganizowali Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej oraz parafia Prostyń. DB

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB