Wtorek, 13 listopada 2018. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Wzięli udział w Biegu Powstania Warszawskiego

2014-08-06 20:14:54 (ost. akt: 2014-08-06 20:15:19)

Biegacze jako jedni z pierwszych rozpoczęli obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Warszawie 26 lipca odbył się 24. Bieg Powstania Warszawskiego.

Jednym z zawodników z powiatu ostrowskiego był Paweł Nowak

Jednym z zawodników z powiatu ostrowskiego był Paweł Nowak

Autor zdjęcia: PUKS Roch Jasienica

W tym roku wzięło w nim udział dwóch zawodników PUKS Roch Jasienica i kilkoro biegaczy z Małkini i Ostrowi.
Wieczorny Bieg Powstania Warszawskiego zgromadził rekordową ilość biegaczy. Wystartowali i tak tylko ci, którym udało się zdobyć dużo wcześniej pakiet startowy. W 2011 roku wystartowało aż ośmiu zawodników z Rocha Jasienica, w tym roku pobiegło dwóch. - Bieg ma niezwykle patriotyczną wymowę. Przed startem tłum biegaczy odśpiewał Rotę i Mazurka Dąbrowskiego. Wszyscy biegli z biało-czerwonymi opaskami, z symbolem Polski Walczącej na ręku. W takiej scenerii i atmosferze większość uczestników zamiast na rywalizacji sportowej skupiała się na uczczeniu pamięci Powstańców i na patriotycznym wymiarze całego wydarzenia. Wynik był tutaj sprawą drugorzędną, choć z uzyskanego czasu i tak mogę być zadowolony – powiedział Paweł Nowak, który w biegu zajął 198 miejsce. W biegu z powiatu ostrowskiego wzięli też udział m.in.: Marek Suchcicki z Jasienicy, Andrzej Żach, Sylwia Antoniak i Arkadiusz Butor z Małkini, Jacek Zawłocki, Mariusz Wilczyński z Ostrowi. 
Zawody odbyły się na dystansach 5 i 10 km. Na starcie pojawiło się około 10 tys. osób, aby biegowo złożył hołd powstańczej Warszawie. Atmosfera towarzysząca każdego roku biegowi sprawia, że sam bieg i współzawodniczenie spada dalsze miejsce. Ważniejsze tego dnia jest przypomnienie historycznych wydarzeń z sierpnia 1944 roku i uczczenie pamięci tych, którzy nie zawahali się poświęcić życia w walce o wolność. Wzdłuż trasy ustawiono znicze, z głośników płynęły odgłosy walk, grupa historyczna "Radosław" wystawiła swoje posterunki. W takiej oprawie pobiegło 10 tysięcy zawodników. Wszystko zaś z niekłamanym wzruszeniem oglądali ci, którzy zapisali się na kartach historii – powstańcy warszawscy. Uczestnicy biegu na 5 km przebiegli trasę: ul. Konwiktorską do ul. Bonifraterskiej, skręt w lewo do ul. Miodowej, Krakowskie Przedmieście i Karowa, następnie do Wybrzeża Gdańskiego, i ulicą Sanguszki do Konwiktorskiej. Trasa przebiegała przez dawne miejsca walk. Zawodnicy biegu na 10 km ruszyli o godz. 21.00. Powyższą trasę musieli pokonać dwukrotnie. DB

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB