środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Andrzejewo. Zabytkowy ogród zyska nowe oblicze

2014-07-30 15:17:32 (ost. akt: 2014-07-30 15:18:56)

W ramach projektu „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy Andrzejewo poprzez zagospodarowanie skweru nad rzeką Mały Brok” zakończono prace przy zagospodarowaniu terenu przy kościele.

Teraz spacer dla mieszkańców będzie przyjemnością

Teraz spacer dla mieszkańców będzie przyjemnością

Autor zdjęcia: UG Andrzejewo

Teren, na którym wykonywano prace jest objęty ochroną konserwatorską. Prace były prowadzone w obrębie zabytkowego ogrodu przy kościele w Andrzejewie, który wpisany jest do rejestru zabytków.
Ogród jest miejscem, które już ma swoją niepowtarzalną historię. Znany jest z licznych zapisków z XVIII wieku, kiedy to jeden z księży opisuje walory pasieki, która znajdowała się na terenie ogródka. Obszar ten za sprawą księży przechodził wiele metamorfoz. Każdy z kolejnych proboszczów pozostawiał w nim swoją cząstkę i swój pomysł na niego. Jeden z nich starał się zmienić teren w ogród w stylu włoskim. W 1788 roku Andrzejewo strawił potężny pożar, ucierpiał kościół, a z nim ogród. W późniejszych latach doprowadzono go do ponownej świetności i służył głównie jako ogródek warzywny z niewielkim sadem.
Obecnie zagospodarowany skwer jest nie tylko miejscem, w którym można będzie spędzić wolny czas, ale również upamiętniającym postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Znajduje się tam kamień, na którym zostały wyryte słowa Prymasa Tysiąclecia. Dawniej zaniedbany staw zmienił się w piękny skwer, który przyciąga wzrok przechodniów. Jest to doskonała wizytówka Andrzejewa. Nawet najmłodsi znajdą „kącik” dla siebie, gdyż z myślą o nich powstał tam również plac zabaw. JS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB