Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Ostrów. Zorganizowali zajęcia dla niepełnosprawnych dorosłych

2014-07-18 13:01:20 (ost. akt: 2014-07-18 13:04:07)

Centrum Terapeutyczno - Opiekuńcze Amelia zorganizowało na zlecenie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie warsztaty dla niepełnosprawnych dorosłych.

Ostrów. Zorganizowali zajęcia dla niepełnosprawnych dorosłych
Na zajęciach uczestnicy spotkali się z Aishą, psią terapeutką.
Warsztaty odbywały się w środę, 9 lipca. To już piąte spotkanie z grupą biorącą w nich udział. Przed uczestnikami jeszcze następnych pięć spotkań. Zajęcia są prowadzone w formie terapii grupowej przez wykwalifikowanych specjalistów, członków Spółdzielni Socjalnej Amelia. Dogoterapia to tylko jedne z zajęć. Uczestnicy biorą też udział w zajęciach artterapii, muzykoterapii, bajkoterapii oraz ćwiczeniach ogólnousprawniających i korekcyjnych.

Pomocna dogoterapia

Terapia z udziałem psa jest jedną z metod, które w naturalny sposób ułatwiają trudne ćwiczenia poprawiające efektywność rehabilitacji, z udziałem odpowiednio wyselekcjonowanego i wyszkolonego psa. Uczestnicy warsztatów pracowali z psią terapeutką Aishą i jej opiekunką Hanną Pieńkowską. - Nasi podopieczni głaszczą, przytulają Aishę, bawią się w rzucanie piłką i każdorazowo ją nagradzają - wyjaśnia Hanna Pieńkowska, prezes Spółdzielni Amelia. Dzięki dogoterapii osoby niepełnosprawne łatwiej nawiązują kontakty społeczne, poprawiają komunikację, zdobywają nowych przyjaciół. Podczas środowych zajęć uczestnicy poznali zasady prawidłowej pielęgnacji psa. Nauczyli się też je karmić, czesać i co ważne – jak bezpiecznie z nimi postępować. Każdy z uczestników miał za zadanie wykonać ćwiczenia, np. prowadzenie psa na smyczy wzdłuż linii prostej ułożonej ze sznurka, omijanie przeszkody, idąc slalomem. Dzięki takim ćwiczeniom rozwija się ekspresja ruchowa, motoryka mała i duża. Terapie prowadzone przez Centrum Terapeutyczno – Opiekuńcze skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy nie radzą sobie z problemami, do osób z zaburzeniami psychorozwojowymi, w tym m.in. z autyzmem, dziecięcym porażeniem mózgowym. DB

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB