Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Zmierzają na Jasną Górę, gościli w Prostyni

2014-07-14 12:33:20 (ost. akt: 2014-07-14 12:33:18)

W środę, 2 lipca 2014 r. w parafii w Prostyni gościła  Ogólnopolska Pielgrzymka Kawalerzystów z Zarąb Kościelnych do Częstochowy.

Pątnicy przez 11 dni będą zmierzać na Jasną Górę

Pątnicy przez 11 dni będą zmierzać na Jasną Górę

Autor zdjęcia: Parafia Prostyń

Konie w trójkowym szyku przedwojennego szwadronu ułanów staną za jedenaście dni przed jasnogórskim szczytem. 
Proboszcz ks. Ryszard Zalewski przywitał udających się na Jasną Górę kawalerzystów. O godzinie 11.00 odprawiono mszę św., po której koronowano pątników koronami świętej Anny. Kawalerzyści skorzystali również z przygotowanego z posiłku. Trasa pielgrzymki wynosi około 450 km. Jeźdźcy pokonają ją w ciągu jedenastu dni. Konie idą w dwóch etapach, dziennie po 30-45 km. Uczestnicy pielgrzymki nocują przy świątyniach lub szkołach.
Pielgrzymka jest praktycznie samowystarczalna. W ciężarówce z przyczepą jedzie pasza dla koni. Dziennie na jednego przypada 8 kg siana i 5 kg owsa. Każdy z koni ma też swoje - podpisane imieniem - wiadro. Uczestnicy pielgrzymki wożą też ze sobą... kosy. Przed wyprawą wszystkie konie są starannie podkuwane, mimo to uczestnicy wiozą ze sobą podkowy. Niech te podkowy przyniosą szczęście wszystkim pielgrzymującym kawalerzystom, ich rodzinom i wszystkim tym, którzy życzliwie przyjmą ich w drodze na Jasną Górę. oprac. JS

Komentarze (0)

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB