Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Ratowała ludzi… zapisała się na kartach historii

2014-07-11 09:05:00 (ost. akt: 2014-07-11 09:05:05)

Wielokrotnie ratowała od zagłady, podawała pomocną dłoń.

Na cmentarzu, przy miejscu pochówku J. Długoborskiej licznie zebrali się zaproszeni gości i mieszkańcy miasta

Na cmentarzu, przy miejscu pochówku J. Długoborskiej licznie zebrali się zaproszeni gości i mieszkańcy miasta

W czasie II wojny światowej była jedyną pomocą, a jej dom jedynym ukryciem dla żydowskich rodzin i oficerów AK Oddziału „Opocznik”. Poniosła za to najwyższą karę, jaką potrafiło wymierzyć gestapo – śmierć. Jadwiga Długoborska, rodowita ostrowianka, zginęła 29 czerwca 1944 roku. W tym roku obchodzono 70. rocznicę jej śmierci.
Podczas jej pogrzebu we wrześniu 1944 roku obecne były tłumy ostrowian. To najlepszy dowód uznania dla jej działalności i poświecenia. 70 lat później na uroczystościach upamiętniających rocznicę jej śmierci również obecne były tłumy – nie tylko mieszkańców miasta, ale też wybitnych uczonych, historyków, artystów. Uroczystość uświetnili  zaproszeni goście z Warszawy: wybitna aktorka teatralna i filmowa – Joanna Szczepkowska, pieśniarka – Angelika Korszyńska – Górny, pisarz i publicysta Bronisław Wildstein z małżonką Iwoną, Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Paweł Popielarski- vicedyrektor Muzeum Historii Polski, dr Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego, prof. dr hab. Edward Radwański z małżonką Anną, Monika Andruszewska z Forum Żydów Polskich, dr Edward Kopówka z Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, prof. Piotr Gliński, rodzina zmarłej i mieszkańcy Ostrowi. W ławach kościelnych zasiadł również Jerzy Bauer oraz historyk, wieloletni prezes Koła Przyjaciół Szkoły podchorążych Piechoty i redaktor pisma: „Rzeczpospolita Podchorążacka” - Ryszard Ejchelkraut. Gościem honorowym była mieszkanka Sadownego pani Jadwiga Jóźwik, odznaczona Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Obchody zorganizowane zostały przez burmistrza Ostrowi pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.

Przywracać pamięć o cichych bohaterach

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiana przez ks. dr Jana Okułę. W trakcie mszy proboszcz parafii pw. WNMP przypomniał sylwetkę Jadwigi Długoborskiej i podkreślił patriotyczne i religijne pobudki jej działalności. Nie zabrakło też słów o ważnej roli przywracania pamięci o bohaterach z lat wojny i czasów powojennych. W trackie mszy św. zgromadzeni wysłuchali fragmentów Biblii odczytanych przez Joannę Szczepkowską oraz psalmów w języku hebrajskim w wykonaniu Angeliki Korszyńskiej–Górny.

Pamiętać o pozostawionym świadectwie

Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym  przy grobowcu rodziny Wagnerów, miejscu pochówku J. Długoborskiej w asyście  warty honorowej z batalionu reprezentacyjnego Wojska Polskiego Garnizonu Warszawa oraz harcerzy. O Jadwidze Długoborskiej po raz kolejny mówił burmistrz, Władysław Krzyżanowski. W przemówieniu przypomniał też dzieje miasta, masakrę żydowskich mieszkańców Ostrowi 11 listopada 1939 r.  - Wartości, którym pani Jadwiga pozostała wierna w czasie wojny - przetrwały. Dlatego powinniśmy pamiętać o świadectwie, jakie po sobie pozostawiła: dzielności, odwadze, szacunku dla ludzkiego życia, solidarności z prześladowanymi, miłości do Ojczyzny – mówił burmistrz. Po przemówieniach m.in. dr Edwarda Kopówki i Ryszarda Ejchelkrauta, Joanna Szczepkowska zadeklamowała wiersz K. K. Baczyńskiego, a na ostrowskim cmentarzu rozległy się wojskowe werble i trąbka. Delegacje m.in. z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu IPN, z Urzędu Miasta, z Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej, rodzina, bliscy, mieszkańcy miasta złożyli wieńce i zapalili znicze.
Na koniec dr Magdalena Gawin z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w imieniu rodziny Jadwigi Długoborskiej podziękowała władzom miejskim za organizację uroczystości upamiętniające, a mieszkańcom miasta za solidarność, życzliwość i pomoc, jaką okazali na każdym etapie historycznego śledztwa. DB

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB