środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Dyskusyjne okręgi wyborcze

2014-07-09 11:04:43 (ost. akt: 2014-07-09 11:06:24)

Rada Powiatu 29 maja podjęła uchwałę w sprawie podziału powiatu na okręgi wyborcze.

Zostało wprowadzonych 5 okręgów wyborczych: 1 - Miasto Ostrów Mazowiecka, 2 - Gminy: Andrzejewo, Boguty-Pianki, Nur, Szulborze Wielkie, Zaręby Kościelne, 3 - Gminy: Brok, Stary Lubotyń, Wąsewo, 4 - Gmina Ostrów Mazowiecka, 5 - Gmina Małkinia Górna. Wcześniej powiat podzielony był na cztery okręgi, w tym sześciomandatowy, w którego skład wchodziły gminy Brok, Ostrów Mazowiecka, Stary Lubotyń, Wąsewo. Negatywną opinię co do nowego podziału wydały gminy Brok i Wąsewo.

Zaskarżyli uchwałę

Radny powiatu, Tadeusz Legacki złożyło Komisarza Wyborczego w Ostrołęce skargę. - Uchwała jest niezgodna z prawem. Razem z grupą wyborców wnieśliśmy skargę do Komisarza Wyborczego. Gminy Brok, Stary Lubotyń i Wąsewo w żaden sposób ze sobą nie graniczą. Naruszony więc został jeden z przepisów – wyjaśnił radny Tadeusz Legacki. Komisarz Wyborczy po rozpatrzeniu skargi oddalił ją. To nie zakończyło jednak sprawy. – Wnieśliśmy odwołanie do Państwowej Komisji Wyborczej. Odwołanie to komisja uznała za uzasadnione i uchyliła decyzję Komisarza Wyborczego – mówi Tadeusz Legacki. W odwołaniu skarżący po raz kolejny wskazali, że nie zaszły ustawowe przesłanki do dokonania nowego podziału powiatu na okręgi wyborcze oraz że utworzono okręg z gmin, które „nie pozostają ze sobą w związku terytorialnym”. Jak podała PKW w uzasadnieniu do decyzji „zasada spójności terytorialnej może być naruszona wyłącznie w przypadku, gdy układ terytorialny i demograficzny jednostki samorządu terytorialnego uniemożliwia jej zachowanie. W przypadku powiatu ostrowskiego nie ma konieczności naruszenia tej zasady.” Po przeanalizowaniu PKW uznała, że podjęty w maju nowy podział powiatu na okręgi wyborcze jest niezgodny z prawem, natomiast dotychczasowy podział powiatu był zgodny z prawem i nie zachodzą przesłanki do dokonania jego zmiany. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez Komisarza Wyborczego. Analizując wyjaśnienia PKW komisarz uznał skargę wyborców za zasadną.

Zarząd powiatu się odwoła

We wtorek, 24 czerwca radni powiatu zebrali się na sesji, by przedyskutować sprawę i zagłosować w sprawie wniesienia odwołania do Państwowej Komisji Wyborczej od postanowienia Komisarza Wyborczego w Ostrołęce. – Zgodnie z punktem 9 wytycznych PKW nie powinno się tworzyć okręgów wyborczych z jednostek nie graniczących ze sobą. Ale zasada wspólności jest zasadą względna, bo punkt 10 mówi o tym, że jeżeli układ przestrzenny w powiązaniu z liczbą mieszkańców jest taki, że nie pozwala utworzenie okręgów składających się z graniczących ze sobą jednostek, to możliwe jest odstąpienie od tej zasady – powiedział starosta ostrowski, Zbigniew Kamiński – Jest to zasada względna, w odróżnieniu od bezwzględnie obowiązującej zasady przedstawicielstwa. Dlatego rada wydzieliła gminę Ostrów Mazowiecka jako odrębny okręg wyborczy – dodał. Rada Powiatu zagłosowała nad wniesieniem o uchylenie decyzji Komisarza Wyborczego. 11 głosami za i 6 przeciw przegłosowali pozytywnie projekt uchwały. Jaki będzie ostateczny podział powiatu na okręgi? Na tę wiedze musimy jeszcze trochę poczekać. Dorota Brzostek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB