środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Co dalej z CHU Carrefour?

2014-07-04 09:02:41 (ost. akt: 2014-07-04 09:04:03)

Podczas ostatniej sesji rady miasta pojawili się przedstawiciele LCP Taima Investments sp. z o.o.

Centrum Handlowo - Usługowe Carrefour położone jest przy dworcu PKS

Centrum Handlowo - Usługowe Carrefour położone jest przy dworcu PKS

Autor zdjęcia: DB

Spółka była inwestorem w Centrum Hanadlowo-Usługowe i obecnie jest właścicielem 25% gruntów i budynku CHU. Przedstawiciele pojawili się na zaproszenie przewodniczącego rady, Krzysztofa Listwona.
Przedstawiciele inwestora zapoznali radnych ze stanem prawnym i rzeczywistym centrum. Przypomnijmy, że centrum budowano na podstawie umowy między miastem a deweloperem (Centrum Komunikacyjno-Handlowe sp. z o. o. w Warszawie). Miasto zobowiązało się przekazać pod budowę miejską działkę, w zamian za co deweloper miał przekazać miastu część lokali. Jednak umowa w dalszym ciągu nie jest zrealizowana. Budynek postawiono na nieruchomościach dwóch różnych właścicieli i ostatecznie do „zamiany” nie doszło.
Obecni na sesji prawnicy, przedstawiciele spółki Taima Investments, przedstawili obecną sytuację ostrowskiego CHU. – Spółka zainwestowała ponad 17 mln euro. Jednak umowa z deweloperem, Centrum Komunikacyjno – Usługowym nie została zrealizowana. Po sześciu latach procesów wygraliśmy sprawę z deweloperem i po gehennie z postępowaniem egzekucyjnym uzyskaliśmy zwrot części zainwestowanych środków – wyjaśnili przedstawiciele spółki Taima Investments. Na dzień dzisiejszy to właśnie ta spółka jest właścicielem 25% gruntów. Reszta, 75% działki to własność miasta.

Zaproponowali doprowadzenie umowy do końca

Przedstawiciele inwestora zaproponowali miastu plan, zgodnie z którym w ciągu najbliższych 2 – 3 miesięcy zawarta przed laty umowa zostałaby w końcu zrealizowana. Miasto miałoby otrzymać lokale lub ich równowartość w gotówce w zamian za przekazanie działki. – To doprowadzi do realizacji pierwotnych założeń. Jeśli ten plan się uda, wszyscy będziemy zadowoleni, a na dziś dzień nikt nie ma z tego korzyści – wyjaśnili przedstawiciele Taima Investments – Ten plan zakłada bezpieczeństwo miasta – dodali.

Sprawa jest analizowana

Głos w sprawie zabrał burmistrz Władysław Krzyżanowski. – To wymaga od władz wielkiej ostrożności. Jest próba nacisku, byśmy zrobili coś w pośpiechu – powiedział burmistrz. Dodał, że zprzedstawiciele inwestora złożyli miastu propozycję 6 czerwca. Jednak prowadzone były też rozmowy z deweloperem. – Zaproponowaliśmy spotkanie w trójkę, ale żadna ze stron się na to nie zgodziła – wyjaśnił burmistrz. Sprawa jest więc w toku. Miasto z pewnością sprawdzi wszelkie zakamarki planu przygotowanego przez prawników inwestora. Burmistrz odniósł się też do zaproszenia przedstawicieli przez przewodniczącego rady. – Jakie pan ma w tej sprawie kompetencje? Tę sprawę powinny rozpatrzyć i rozstrzygnąć władze miasta. Zaproszenie na sesję przedstawiciela tylko jednej spółki to działanie lobbystyczne na na jej rzecz – dodał burmistrz. O sprawie CHU Carrefour będziemy informować na łamach NKO. Dorota Brzostek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB