środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Burmistrz bez absolutorium

2014-07-03 10:37:16 (ost. akt: 2014-07-03 10:39:00)

Głównym punktem środowych obrad radnych miasta było zagłosowanie nad udzieleniem burmistrzowi miasta absolutorium.

Burmistrz bez absolutorium

Autor zdjęcia: DB

Dorota Brzostek
d.brzostek@kurierostrowi.pl

Pomimo przyjęcia sprawozdania finansowego, radni większością głosów nie udzielili burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu. Odczytując wniosek komisji rewizyjnej, radny Stanisław Dylewski podkreślił znaczną skalę niewykonania. – To upokorzenie ludzi, którzy solidnie cały rok pracują. Nieudzielenie absolutorium to poniżenie całego miasta – podsumował głosowanie burmistrz Władysław Krzyżanowski.

Sprawozdanie finansowe zatwierdzone

Punktem poprzedzającym głosowanie nad absolutorium było przyjęcie sprawozdania finansowego, które przedstawiła skarbnik, Anna Wilczyńska. Dochody w budżecie miasta na 2013 rok wynosiły ponad 62,4 mln zł, natomiast wydatki – ponad 65,3 mln zł. W ciągu roku zarówno dochody, jak i wydatki zwiększono o ponad 1,6 mln zł. – W roku 2013 po raz kolejny nie podnieśliśmy podatków. To ewenement w regionie – zaznaczył burmistrz miasta, Władysław Krzyżanowski. Rok 2013 zamknął się nadwyżką w kwocie ponad 1,1mln zł. Zadłużenie miasta na 31 grudnia 2013 roku wyniosło niespełna 12,5 mln zł. Wśród głównych inwestycji realizowanych w 2013 roku wymieniono budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego socjalnego, budowę sali gimnastycznej przy ZSP nr 1, budowę boiska szkolnego wraz z infrastrukturą techniczną oraz budynkiem szatni przy ZSP nr 2, inwestycje drogowe (m.in. przebudowę ulicy Sielskiej, przebudowę skrzyżowania ulic 3 Maja i L. Mieczkowskiego). Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie finansowe za 2013 rok. Również rada miasta zatwierdziła sprawozdanie.

Nie udzielili absolutorium

Inaczej sytuacja przedstawiała się, gdy doszło do głosowania nad absolutorium. W sprawozdaniu komisji rewizyjnej, radny Stanisław Dylewski wymienił niewykonania wydatków. W sprawozdaniu komisji podkreślono niewykonanie inwestycji, w tym szczególnie ulic. Po raz kolejny poruszono temat ulicy Sielskie, na którą wydano większość zaplanowanych środków na wszystkie inwestycje drogowe. – To był słaby rok pod tym względem. Jakby w takim tempie robiono drogi, to do tej pory w ogóle nie byłoby ich w Ostrowi – mówiła radna Bartkiewicz. Do sprawozdania komisji rewizyjnej odniósł się burmistrz. – Jak można było realizować inwestycje, skoro do połowy roku nie wiadomo było, jaki jest budżet. Wniosek komisji rewizyjnej, to wniosek grupy radnych, niczym nieuzasadnione zarzuty – mówił burmistrz. – Budżet to odpowiedzialność całej rady. Nieudzielenie absolutorium to upokorzenie dziesiątek ludzi, solidnie pracujących. To poniżenie całego miasta – dodał. Ostatecznie w głosowaniu 7 radnych było za udzieleniem burmistrzowi absolutorium, 12 było przeciw.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB