Czwartek, 15 listopada 2018. Imieniny Amielii, Idalii, Leopolda

Co dalej ze szkolnictwem zawodowym?

2014-06-27 11:57:02 (ost. akt: 2014-06-27 11:57:21)

Przez dwa dni od 17 do 18 czerwca starostowie z województwa mazowieckiego debatowali na temat szkolnictwa zawodowego.

Starostowie z województwa mazowieckiego zebrali się w Broku

Starostowie z województwa mazowieckiego zebrali się w Broku

Autor zdjęcia: Joanna Sadowska

Wśród zaproszonych gości był Jacek Kozłowski - wojewoda mazowiecki, Adam Struzik - marszałek Województwa Mazowieckiego, Gustaw Mikołajczyk - Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, dyrektorzy szkół i placówek z Mazowsza, burmistrzowie oraz oczywiście starości.

Joanna Sadowska
j.sadowska@kurierostrowi.pl

Gospodarzem konwentu był starosta ostrowski i to on jako pierwszy zabrał głos. - W ostatnich latach, m.in. dzięki środkom z Unii Europejskiej, pracy samorządowej województwa mazowieckiego z Ministerstwem Infrastruktury, a także współpracy z samorządami gminnymi, udało nam się w tym okresie wybudować prawie 200 km dróg – mówił starosta. - To wszystko dzięki dobrej współpracy zarówno samorządowej, jak i rządowej – dodał.
 
O problemach oświaty

Głównymi tematami omawianymi przez starostów na konwencie była przyszłość szkolnictwa zawodowego w Polsce, finansowanie szkolnictwa ponadgimnazjalnego, rola edukacji zawodowej w nowej perspektywie unijnej, projekty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wspierające szkolnictwo na Mazowszu. Omówiono także bieżącą współpracę z samorządami powiatowymi. Spotkanie starostów zakończyło się przedstawieniem projektów wspierających szkolnictwo zawodowe w powiecie mińskim i w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku i z terenu Mazowsza. Celem działania konwentu jest reprezentowanie interesów członków Związku Powiatów Polskich i wymiana doświadczeń w zakresie zadań wykonywanych przez powiaty. – W Polsce muszą zostać przywrócone zawodówki. Każdy idzie do liceum, czy się nadaje czy nie. Nie ma ślusarzy, dekarzy. Potrzebni są ludzie do pracy z konkretnym wyuczonym zawodem. Rozmawiamy z dużymi firmami. Uczniowie mogliby w nich odbywać staże oraz praktyki - odpowiedział Zbigniew Kamiński na nasze pytanie dotyczące głównego tematu konwentu.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB