środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych

2014-06-23 08:50:37 (ost. akt: 2014-06-23 08:51:45)

Po raz pierwszy w Ostrowi, w sobotę, 21 czerwca rodzice dzieci zmarłych przed narodzeniem mieli możliwość uczestniczenia w ich pogrzebie. Wielu przeżyło głęboką zadumę, wzruszenie.

Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych

Autor zdjęcia: Dorota Brzostek

Urnę z prochami dzieci utraconych złożono w grobowcu na cmentarzu parafialnym.

Dorota Brzostek
d.brzostek@kurierostrowi.pl

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. WNMP, której przewodniczył ks. biskup Stanisław Stefanek. Przed nabożeństwem wierni wysłuchali słowa uzasadniającego konieczność dokonania pochówku dzieci zmarłych w skutek poronienia.

Miejsce pamięci

Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli na cmentarz parafialny, pod Grobowiec Dzieci Utraconych. To w nim złożono urnę z prochami zmarłych dzieci, po które z różnych przyczyn – najczęściej niewiedzy – nikt się nie zgłosił do szpitala. Podczas składania urny zebrani wypuścili w niebo kilkadziesiąt białych baloników, symbolizujących dusze dzieci utraconych. Na grobie, które od teraz będzie miejscem pamięci i ukojenia dla rodziców złożono też kwiaty i zapalono znicze. - W imieniu rodziców dzieci nienarodzonych chcielibyśmy podziękować, za to że powstał taki grób w którym będziemy mogli godnie pochować swoje nienarodzone dzieci – mówili przedstawiciele rodziców dzieci martwo urodzonych.

Dwa razy w roku

Przed rokiem rada miasta podjęła stosowną uchwałę w sprawie powstania grobu dzieci utraconych. O prawne rozwiązanie problemu zwróciło się do samorządu Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej. Grobowiec powstał dzięki materialnej pomocy wielu osób. To czwarty taki grób na terenie diecezji łomżyńskiej. Zgodnie z uchwałą pogrzeby dzieci utraconych będą odbywać się dwa razy w roku, po otrzymaniu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi zgłoszenia z Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładu Opieki Zdrowotnej. Kolejny ma odbyć się w październiku.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB