Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Będą „badać” las Nagoszewki - Czy ten las kryje mogiły?

2014-06-17 09:01:48 (ost. akt: 2014-06-17 09:03:11)

- Jestem pasjonatem historii, współpracuję jako wolontariusz z Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej. Ostatnio studiowałem mapy niemieckie z 1915 roku. Wynika z nich, że w Nagoszewce I jest bratnia mogiła – mówi Janusz Zaczkowski z miejscowości Grądy.

To w tym miejscu, według Janusza Zaczkowskiego, znajduje się bratnia mogiła walczących pod Nagoszewem

To w tym miejscu, według Janusza Zaczkowskiego, znajduje się bratnia mogiła walczących pod Nagoszewem

Autor zdjęcia: Joanna Sadowska

Jak dodaje, według wszelkich danych i informacji w miejscu zaznaczonym na niemal stuletniej mapie może być zbiorowa mogiła powstańców z 1863 roku.

Dorota Brzostek
d.brzostek@kurierostrowi.pl

Jak uważa Janusz Zaczkowski, na miejscu trzeba przeprowadzić odpowiednie prace archeologiczne, które ustalą czy w lasach w Nagoszewce faktycznie znajduje się zbiorowa mogiła powstańców z bitwy pod Nagoszewem. Od 1917 roku w Nagoszewie stoi granitowy pomnik na zbiorowej mogile powstańców poległych właśnie w tej bitwie. Według Janusza Zaczkowskiego to nie jest jednak właściwe miejsce. –Według map i informacji, które zebrałem pomnik upamiętniający powstańców stoi na niewłaściwym miejscu. Faktyczna zbiorowa mogiła znajduje się gdzieś indziej, właśnie w lasach w Nagoszewce – wyjaśnia i przytacza fragmenty książek traktujących o historii Ostrowi i okolic. – „Zwłoki ich miejscowa ludność pochowała w bratniej mogile na skraju lasu, w pobliżu miejsca walki” czytamy w książce Bartniczaka. Potwierdza to też opis bitwy i miejsca w książce Stanisława Zielińskiego – mówi Janusz Zaczkowski. Ze sprawą zwrócił się do Urzędu Gminy Ostrów Maz. W piśmie zawarł prośbę o uprzątnięcie terenu. - Byłem tam na miejscu, w Nagoszewce. Jest to miejsce bardzo zaniedbane, są tam krzaki, chaszcze, śmieci. To bardzo przykre, że takie miejsce jest tak zaniedbane – mówi – Jednak ze strony gminy sprawa nie spotkała się z zainteresowaniem, nie zrobiono nic w tym temacie. To wstyd, że nie robi się nic, by naprawić błędy przeszłości. Bardzo duża jest bezczynność, opieszałość i brak zainteresowania urzędników takimi ważnymi sprawami – uważa pan Janusz.

Pomnik stoi tu, gdzie powinien

Ze sprawą zwróciliśmy się do wójta gminy Ostrów Maz., Waldemara Brzostka. – W miejscu zbiorowej mogiły powstańców bitwy pod Nagoszewem stoi pomnik, który gmina odrestaurowała. Od 15 lat organizujemy w tym miejscu uroczystości patriotyczne połączone z mszą święta polową. Dostaliśmy pismo, że groby, mogiła mogą znajdować się nie w tym miejscu. Jednak żadne z informacji jasno na to nie wskazują, wynika z nich tylko, że na wskazywanym terenie były potyczki. O grobach nic na przedstawianych mapach nie ma. Prosiliśmy też sołtysa, by popytał starszych mieszkańców. Według nich nic tam nie ma – mówi wójt Waldemar Brzostek i dodaje, że jeżeli ktoś chce robić w lasach Nagoszewki badania musi wystąpić do Nadleśnictwa Ostrów Maz., bo to ono jest zarządcą terenu. – Ja nic nie mogę zrobić, to nie jest mój teren. Nie jest też zadaniem gminy, by robić odkrywki. Nie jesteśmy więc odpowiednim urzędem do załatwiania takich spraw. Jeżeli te groby będą faktycznie odnalezione i zidentyfikowane, będziemy o nie dbać – dodaje wójt.

To trzeba wyjaśnić

Janusz Zaczkowski wspólnie z Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej będą wyjaśniać sprawę. Pierwszym krokiem będzie zwrócenie się do Nadleśnictwa Ostrów Maz. o zgodę na wejście na teren lasu i rozpoczęcie prac. – Tego nie można zostawić, jeżeli władzom nie zależy, to zrobimy to sami. Jeżeli potwierdzi się, że w tym miejscu jest bratnia mogiła, to okaże się też, jaki jest tak naprawdę patriotyzm naszych władz – mówi Janusz Zaczkowski.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB