Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

XII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne już za nami

2014-06-12 10:05:56 (ost. akt: 2014-06-12 10:07:06)

Tegoroczne Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne odbyły się we wtorek, 3 czerwca w Morzyczynie i Broku.

W spotkaniach ornitologicznych wzięli udział uczniowie szkół z terenu powiatu ostrowskiego

W spotkaniach ornitologicznych wzięli udział uczniowie szkół z terenu powiatu ostrowskiego

Wzięło w nich udział 140 osób, w tym z 19 szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego. Ich pomysłodawcą i organizatorem od dwunastu lat jest Jerzy Bauer. Od czterech lat organizowane są w ramach Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim. Spotkania rozpoczęły się od porannej zbiórki na parkingu przy kościele pw. WNMP w Ostrowi, skąd autokary zabrały wszystkich uczestników do miejscowości Morzyczyn-Włóki w gm. Sadowne. Tam uczniowie zostali podzieleni na grupy i przyporządkowani do ornitologów, którzy tego dnia pełnili również rolę przewodników.
Warsztaty terenowe w dolinie Bugu trwały blisko dwie godziny. W tym czasie uczniowie uzbrojeni w lornetki i podręczne atlasy ptaków mieli okazję zobaczyć i usłyszeć ponad 20 gatunków ptaków, w tym trzy gatunki rybitw, rokitniczkę, pliszkę żółtą, trzciniaka i potrzosa oraz ziębę i piecuszka. Nie zabrakło również popularnych jaskółek, dzikich kaczek, słowików i bocianów.
Przewodnicy uczyli, jak rozpoznać ptaki po wyglądzie i głosie, mówili co jedzą oraz gdzie można zauważyć ich gniazda. Uczniowie dowiedzieli się także, że sroki i kruki lubią „śledzić” ludzi i często podlatują w miejsca, do których wcześniej podchodził człowiek.
Po warsztatach terenowych wszyscy uczestnicy Spotkań udali się do ośrodka agroturystycznego „Binduga” na drugą część zajęć, czyli wykłady w formie prezentacji. Marcin Dolota z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego opowiedział o bogactwach przyrodniczych tegoż Parku, Marek Kowalski, wiceprezes Towarzystwa Przyrodniczego BOCIAN mówił na temat wróbla, jako gatunku zagrożonego, a Paweł Cieśluk, nauczyciel z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika opowiedział o tym, jak rozpoznać 30 wybranych gatunkach ptaków. Jego wykład zakończył się quizem dla wszystkich uczestników Spotkań. Następnie odbyły się jeszcze dwa wykłady: wiceprezesa TP BOICIAN Mirosława Rzępały o zmianach w awifaunie miast Polski w ostatnim 25-leciu oraz pełna zdjęć prezentacja Macieja Cmocha z TP BOCIAN o przyrodzie Maroka. oprac. DB
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB