Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Nur. Unia wyszła im na plus

2014-06-02 11:41:58 (ost. akt: 2014-06-02 11:42:06)

Mimo błędów w polityce Unii Europejskiej, członkostwo w niej zdecydowanej większości gmin wyszło na plus. Tak jest tez w gminach powiatu ostrowskiego, m.in. w gminie Nur.

Środki unijne pomogły m.in. w zagospodarowaniu 12 świetlic wiejskich

Środki unijne pomogły m.in. w zagospodarowaniu 12 świetlic wiejskich

Autor zdjęcia: UG Nur

- W perspektywie tego okresu członkostwo w UE wychodzi nam zdecydowanie na plus. Przed 10 laty całkiem nie mała grupa społeczna była dość sceptyczna do akcesji za wspólnotą państw europejskich, jednak dzisiaj ten odsetek jest niewielki, co nie oznacza, że nie można wytknąć UE pewnych istotnych błędów – mówi Jacek Murawski, wójt gminy Nur.
Największymi beneficjentami środków unijnych w gminie Nur stali się rolnicy. - Nasi rolnicy korzystali ze wszystkich dostępnych środków pomocowych, a w przedakcesyjnym programie SAPARD byli zdecydowanym liderem w powiecie ostrowskim – dodaje wójt gminy. Środki unijne i dopłaty bezpośrednie odpowiedni wykorzystane przyczyniły się przede wszystkim do modernizacji obiektów. Rolnicy wymienili park maszynowy, zmodernizowali lub zbudowali obiekty inwentarskie, utwardzili podwórka itp. Beneficjentem programów pomocowych z Unii była również gmina Nur. - Gospodarstw jest mniej. Są za to większe i bardziej rozwojowe, o dużej skali produkcji – ocenia wójt, Jacek Murawski.

Zrealizowali szereg inwestycji

Jak ocenia wójt – w gminie Nur, przy skromnych dochodach własnych nie udałoby się zrealizować szeregu inwestycji bez wsparcia środków unijnych. Wysokość pozyskanego dofinansowania z różnych programów wyniosła ok. 5 mln. złotych. Zrealizowano między innymi: przebudowę i modernizację dróg w Godlewie Warszach i Miernikach, Żebrach - Laskowcu, Strękowie, zrewitalizowano rynek w Nurze, zejście na skarpę rzeki Bug, wykonano elewację na budynkach Urzędu Gminy i GOK, przebudowano ciąg pieszy wraz z oświetleniem w m. Nur, zagospodarowano 12 świetlic wiejskich, zbudowano ok. 250 przydomowych oczyszczalni ścieków, trwa generalny remont stacji uzdatniania wody.

Młodzi wyjeżdżają, gmina się starzeje

- Poprzez wspólnotę państw Europa stała się dla nas jedną globalną wioską. Mieszkańcy również i naszej gminy mogą podróżować bez wiz i paszportów oraz znajdują miejsca pracy właśnie za granicą, co jest bardzo istotne przy braku ofert na lokalnym rynku pracy – mówi Jacek Murawski - UE daje duże możliwości przede wszystkim ludziom młodym, chociaż nie rozwiązała nurtujących ich problemy. Nie jest w stanie zatrzymać procesu „starzenia się” gminy. Coraz mniej młodzieży zostaje tu na stałe, zaś przybywa mieszkańców zamieszkałych sezonowo. Na pewno cieszą zdobycze techniki i postęp cywilizacyjny, która na przestrzeni ostatnich lat jest szczególnie widoczny – dodaje. Dorota Brzostek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB