środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Uroczyste odsłonięcie obelisku w Broku

2014-05-16 10:11:00 (ost. akt: 2014-05-16 10:11:53)

Podniosłą i ważną uroczystością dla władz gminy Brok, a także jej mieszkańców było odsłonięcie obelisku upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej, które odbyło się 11 maja.

Po mszy wszyscy zebrani przemaszerowali na Plac Kościelny, gdzie obecnie znajduje się obelisk

Po mszy wszyscy zebrani przemaszerowali na Plac Kościelny, gdzie obecnie znajduje się obelisk

Uroczystość rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w tamtejszym kościele parafialnym.

Joanna Sadowska
j.sadowska@kurierostrowi.pl

Po Mszy Świętej w asyście pocztów sztandarowych, 5 pułku ułanów Zasławskich, motocyklistów z rajdu katyńskiego, a także Orkiestry Reprezentacyjnej Policji przemaszerowano na Plac Kościelny, gdzie obecnie znajduję się obelisk. Na uroczystości obecne były władze miasta i powiatu ostrowskiego na czele z burmistrzem Władysławem Krzyżanowskim oraz wicestarostą Jerzym Bauerem, a także: komendant policji Andrzej Choromański, płk Ryszard Kołacz Dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka, Piotr Uścian - Szaciłowski Nadleśniczy Ostrów Mazowiecka, kierownicy i prezesi lokalnych instytucji i przedsiębiorstw, a także księża. Swoją obecnością uroczystość uświetniła Prezydentowa Karolina Kaczorowska. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że naszym wspólnym obowiązkiem jest to, aby organizować i uczestniczyć w takich uroczystościach. Burmistrz miasta oraz gminy Marek Młyński powitał wszystkich zebranych. W przemówieniu podkreślał, że ogień pamięci musi się wciąż w nas palić. – Potrzebne są właśnie takie uroczystości jak ta, abyśmy my wszyscy, a zwłaszcza młodzież, pamiętali. Obelisk ten będzie nam ciągle o tym przypominać – mówił. W dalszej części swojego wystąpienia wspomniał, że uroczystość taka jak ta może odbyć się dzięki temu, że żyjemy w wolnej Polsce. Głos podczas wystąpień zabrał także przedstawiciel IPN-u, który skupił się na procesach w Norymberdze, które prowadzone były w latach 1945- 1949 przeciwko głównym zbrodniarzom III Rzeszy. Po wystąpieniach odsłonięto obelisk, dokonano jego poświęcenia, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Wystrzelono też salwę honorową. Po zakończeniu uroczystości wszyscy goście udali się na obiad do ośrodka „Binduga”. Uroczystość była ważnym dniem dla wszystkich mieszkańców gminy, o czym świadczyła ich bardzo liczna obecność. Dzięki takiej postawie trudne, ale ważne wydarzenia z historii pozostaną zapamiętane. - Wybrałam się na odsłonięcie obelisku na cześć ofiar zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Było to dla mnie ogromne przeżycie, ponieważ od zawsze interesowała mnie historia naszego państwa, a szczególnie z okresu drugiej wojny światowej. Był to bardzo ciężki okres dla państwa polskiego. Myślę, że takie uroczystości są potrzebne, aby każdy pamiętał o polskiej historii,
naznaczonej cierpieniem i krwią. Historii dzięki, której żyjemy teraz w wolnym kraju – powiedziała jedna z mieszkanek Broku, Ola Niegowska.- Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona całym przebiegiem i oprawą tej uroczystości, w której wzięło udział wiele ważnych osób i mieszkańców. Ułani, orkiestra, osoby z rajdu katyńskiego i wiele innych ważnych gości pokazali nam, że należy oddawać cześć tym, którzy ginęli w imię ojczyzny – dodała.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB