środa, 25 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Lubiejewo. Uczniowie Zespołu Szkół CKR na praktykach w Niemczech

2014-05-09 10:02:24 (ost. akt: 2014-05-09 10:02:44)

W sobotę, 12 kwietnia, powróciła z trwających dwa tygodnie zagranicznych praktyk zawodowych grupa 17 uczniów klasy 2 i 3 Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Starym Lubiejewie.

Praktyki zawodowe w Niemczech to nie tylko nauka, ale też praca

Praktyki zawodowe w Niemczech to nie tylko nauka, ale też praca

Towarzyszyły im dwie opiekunki: Małgorzata Sówka i Anna Parys oraz dyrektor Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie, Tadeusz Budzisz. To wyjątkowy rok dla uczniów lubiejewskiej szkoły, ponieważ w planie są aż dwa wyjazdy na praktyki do Niemiec - pierwszy, kwietniowy do Paderborn, drugi zaś do Nienburga ma odbyć się w październiku. Oba wyjazdy prowadzone są i finansowane w ramach programu Leonardo da Vinci, dzięki któremu corocznie prowadzone są praktyki zagraniczne dla uczniów kształcących się w lubiejewskich technikach.

Praktycznie o ekologii i bezpieczeństwie w rolnictwie

Ileż można skorzystać na takich praktykach! Uczniowie nie tylko biorą udział w wykładach, ale przede wszystkim w zajęciach praktycznych, podczas których mają możliwość bezpośredniej pracy zgodnej z omawianymi zagadnieniami. Tematem przewodnim praktyk była ekologia i bezpieczeństwo w rolnictwie. Uczniowie ZS CKR podczas zajęć praktycznych w Fundacji Kształcenie i Rzemiosło w Paderborn zajmowali się głównie nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi w samochodach i ciągnikach rolniczych wpływającymi na ekologię i bezpieczeństwo eksploatacji, analizą geometrii układów zawieszenia samochodów, analizą spalin silników benzynowych i Diesla, poznawali nowe rozwiązania układów napędowych pojazdów, jak ABS, ASR, ESP, TCS, ESP, EBD, samodzielnie usuwali i dokumentowali zaprogramowane wcześniej przez wykładowców usterki w silnikach samochodów różnych marek. Na torze ADAC w Paderborn mieli możliwość przyjrzeć się treningowi bezpiecznej jazdy w różnych warunkach (na śliskiej i mokrej nawierzchni, przy różnorodnych przeszkodach itp.). Równie istotne były wyjazdy do fabryk maszyn rolniczych CLAAS w Harsewinkel i GRIMME w Damme, gdzie uczniowie mogli od podstaw poznać proces produkcji i montażu poszczególnych maszyn. Nowoczesne rozwiązania technologiczne i logistyczne, a także ogrom inwestycji zrobiły na uczestnikach niesamowite wrażenie. Możliwość osobistego wypróbowania kilku takich maszyn pojawiła się w Deuli w Nienburgu, gdzie każdy z chłopców wykonał jazdę ciągnikami różnych marek. Tam też - na specjalne życzenie praktykantów - odwiedzili gospodarstwo prowadzące działalność w zakresie hodowli bydła mlecznego, czerpiącego energię z własnej biogazowni, którą obejrzeli po uprzednim poznaniu zasad jej funkcjonowania.

W parku samochodowym

Niezwykłych wrażeń dostarczyła chłopcom wizyta w Autostadt w Wolfsburgu, gdzie na ogromnej powierzchni znajduje się park samochodowy i muzeum koncernu Volkswagena. Wystawione są tam setki samochodów różnych marek koncernu od ich zarania do najbardziej nowoczesnych i nietypowych, niedostępnych nigdzie indziej na świecie modeli. Wszyscy uczestnicy praktyk (włącznie z opiekunami) przeżyli też niezapomniane chwile w parku rozrywki Heide-Park w Soltau, gdzie adrenaliny dostarczała jazda największymi i najszybszymi kolejkami górskimi w Niemczech.

Czasu starczyło i na rozrywkę

Niemiecki partner projektu (SBH w Paderborn) tak zaplanował praktyki, że każdy dzień wypełniony był całkowicie nauką, pracą i rozrywką. Na zakończenie uczniowie otrzymali stosowne certyfikaty oraz europass mobility.

Projekt został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca, Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób. Anna Parys

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB