Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Uczniowie z „Rubinka” na praktyce w Niemczech

2014-05-08 18:56:13 (ost. akt: 2014-05-08 18:57:57)

W dniach 16 - 29 marca 2014 roku grupa 17 uczniów klasy II i III Technikum budownictwa oraz dwoje nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej wzięło udział w realizacji projektu programu Unii Europejskiej.

Uczestnicy stażu na zakończenie otrzymali certyfikaty

Uczestnicy stażu na zakończenie otrzymali certyfikaty

W dniach 16 - 29 marca 2014 roku grupa 17 uczniów klasy II i III Technikum budownictwa oraz dwoje nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej wzięło udział w realizacji projektu programu Unii Europejskiej polegającym na odbyciu praktyki zawodowej w zagranicznym ośrodku szkoleniowym. Ogólna kwota dofinansowania projektu to 128, 574 złotych.
Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Temat szkolenia to „Staże budowlane w Niemczech początkiem rozwoju ścieżki zawodowej na europejskim rynku pracy”. Partnerem zagranicznym był Zakład Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina-Brandenburgii z siedzibą w Poczdamie.
Realizacja programu szkoleniowego odbywała się w dobrze wyposażonych działach szkoleniowych, gdzie uczniowie mieli do dyspozycji niezbędne narzędzia i przyrządy budowlane potrzebne do prowadzenia prac murarskich. Zajęcia odbywały się na dwóch działach, a uczniowie pracowali w grupach. Przez pierwszy tydzień na dziale stolarskim, gdzie wykonywane były stelaże drewniane pod sklepienia kolebkowe oraz rusztowanie podtrzymujące owe sklepienia. Każda z grup pracowała na własnym stanowisku roboczym. Elementy były tworzone od podstaw przez uczniów, czyli docinane desek oraz krawędziaków pod wymiar, aby mogły z nich powstać gotowe konstrukcje. Uczniowie zaciekle ze sobą konkurowali, nikt nie chciał zostać z tyłu, jednak napotykali na swojej drodze różne problemy, które musieli rozwiązać samodzielnie dzięki logicznemu myśleniu i sprytowi. Po stworzeniu stelażu nośnego sklepienia oraz jego rusztowania prace zostały przeniesione na kolejny dział murarski, gdzie uczniowie po raz kolejny zostali podzielni na grupy. Na początku musieli oni sprawdzić poziom podłogi, okazało się że jest ona wykonana ze spadkiem, co trzeba było uwzględnić przy ustawianiu pierwszej warstwy cegieł. Uczniowie po rozrysowaniu na posadzce miejsca postawienia ścian przystąpili do ich murowania. Wszyscy z zaciekłością porwali się do murowania łuków, a z czasem wszystko zaczynało nabierać wyglądu. Gdy budowle były gotowe, wyglądało to imponująco i zniewalająco, a uczniowie byli z siebie bardzo zadowoleni i dumni.
W czasie pobytu oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych młodzież miała zorganizowane wycieczki do zakładów produkcyjnych. Jedną z takich wycieczek była wizyta w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Jänschwalde. Uczniowie z bliska mieli okazję zobaczyć jak rozłożone są pokłady węgla brunatnego w ziemi, jak również w jaki sposób i jakiego sprzętu się używa do jego wydobywa.
Ważnym elementem szkolenia była realizacja programu kulturowego oraz doskonalenie umiejętności językowych, które odbywało się podczas zajęć szkoleniowych, jak również w bezpośrednich kontaktach przy zakupach, zwiedzaniu czy spotkań towarzyskich z ich niemieckimi rówieśnikami przebywającymi na praktykach.
W ramach programu kulturowego młodzież odbyła wycieczkę do Berlina i Drezna, podczas której w Berlinie zwiedziła siedzibę parlamentu - Reichstag, Bramę Brandenburską oraz wiele innych historycznych miejsc. Dodatkową atrakcją była wizyta w muzeum figur woskowych. Drezno zwane "miastem baroku" zachwyciło wszystkich piękną architekturą zabytków.
Bez wątpienia wyjazd ten pozostanie na długo w pamięci uczestników. Odbyty staż będzie też atutem podczas poszukiwania pracy (tak w kraju, jak i za granicą). Na koniec stażu uczniowie otrzymali od Instytucji przyjmującej certyfikat potwierdzający nabyte przez nich wiadomości i umiejętności, które będą mogli wykorzystać w dalszej swojej nauce i przyszłej karierze zawodowej, a na spotkaniu podsumowującym projekt wszyscy otrzymają certyfikat Europass Mobility określany mianem europejskiej ścieżki kształcenia.
Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca, Komisja Europejska
nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób. Ryszard Kowalczyk

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB