Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Wiwat Maj, 3 Maj!

2014-05-07 12:27:27 (ost. akt: 2014-05-07 12:28:09)

Jak co roku mieszkańcy i samorządowcy włączyli się do obchodów święta 3 Maja. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą.

Wiwat Maj, 3 Maj!

Autor zdjęcia: Dorota Brzostek

Dorota Brzostek
d.brzostek@kurierostrowi.pl

Obchody rocznicy uchwalenia konstytucji rozpoczęto w kościele pw. WNMP. Po Mszy św. sprawowanej przez ks. prałata dr Jana Okułę wszyscy zgromadzeni przemaszerowali na Plac Wolności. Przemarsz poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Na Placu Wolności zgromadziły się poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich. Nie zabrakło też mieszkańców. Po odegraniu hymnu przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP pod batutą kapelmistrza Sławomira Gąglewskiego, głos zabrał burmistrz Władysław Krzyżanowski. - Dzisiaj obchodzimy rocznicę wielkiego wydarzenia, jakim było uchwalenie konstytucji 3-cio majowej – 223 rocznicę. Przypomnę, że obchodzono już pierwszą rocznicę w 1792 roku, w tak niezwykle skomplikowanej sytuacji Rzeczpospolitej. Wielcy patrioci obchodzili ją bez unormowań prawnych, z potrzeby sumienia i woli serca – mówił burmistrz - Od 24 lat obchodzimy to święto w wolnej ojczyźnie – nieco krócej w Ostrowi – dodał. W przemówieniu nawiązał też do obchodzonej niedawno kanonizacji Jana Pawła I. - To ten Święty przez cały swój pontyfikat m.in. uczył nas patriotyzmu, z Jego nauki wynika, że patriotyzm musi być przesiąknięty miłością, a nie nienawiścią. Że pojednanie może mieć miejsce w różnorodności, ale nie w relatywizmie. Że konieczny jest umiar. Że inność może ubogacać, ale nie obcość – podkreślił burmistrz.

Złożyli kwiaty pod Dębem Wolności

Tradycją obchodów jest złożenie przez różne delegacje kwiatów pod Dębem Wolności. Nie inaczej było podczas tegorocznych uroczystości. Samorządowcy, przedstawiciele szkół, zakładów pracy, Młodzieżowej Rady Miasta, stowarzyszeń, służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze. Całość miejskich obchodów była muzycznie oprawiona przez MOD. Na zakończenie wszyscy mogli podziwiać występ mażoretek.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB