Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Uważaj! „Wnuczek” nie śpi!

2014-04-22 13:35:54 (ost. akt: 2014-04-22 13:35:54)

Na terenie powiatu ostrowskiego w ostatnich dniach odnotowano dwie próby kradzieży metodą "na wnuczka", w obocznym powiecie ostrołęckim natomiast co najmniej jedną taką skuteczną próbę.

Uważaj! „Wnuczek” nie śpi!

Autor zdjęcia: Archiwum

- Przestępcom wykorzystującym tę metodę wciąż udaje się trafić na naiwne osoby.  Stają się oni jednak coraz sprytniejsi. Przestępcy próbują naciągać swoje ofiary podając się za członków rodziny, przedstawicieli administracji osiedli a nawet policjantów – informuje st. sierż. Sabina Kuczyńska z ostrowskiej policji.

Jak działają?

Oszuści działający metodą „na wnuczka” wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny, prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara sama „zgaduje”, że rozmawia z kimś z rodziny - wnuczkiem, bratankiem, siostrzenicą. Sprawcy najpierw typują swoje potencjalne ofiary – najczęściej wybierają osoby starsze, mieszkające samotnie w dużych miastach. Następnie dzwonią do tych osób. Oszust podszywający się pod krewnego, opisuje jakieś zdarzenie i prosi o pomoc finansową związaną z pokryciem jakichś kosztów. Częstym motywem jest okazjonalny zakup samochodu lub mieszkania, zakup leków, pokrycie kosztów związanych ze skutkami kolizji czy wypadku. Kiedy ofiara zdecyduje się na pomoc, sprawca sam deklaruje odbiór pieniędzy w miejscu zamieszkania ofiary, po czym dzwoni po raz kolejny, podaje błahy powód, dla którego nie może osobiście odebrać pieniędzy i mówi, że wyśle zaufaną osobę, której należy je przekazać. Dlatego zazwyczaj sprawców jest co najmniej dwóch – jeden typuje ofiarę i wprowadza ją w błąd, a kolejna osoba odbiera pieniądze. Coraz częściej jednak pojawia się sytuacja, gdzie sprawca zamiast bezpośredniego odbioru pieniędzy prosi o przelew środków finansowych na konto bankowe, podając jego numer.

Jak się ustrzec?

Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają trafić pieniądze. - Pamiętajmy, że nie należy przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny, pracowników administracji, gazowni bądź tez policjantów lub innych funkcjonariuszy publicznych lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące. Należy zadzwonić na policję. aby ewentualnie upewnić się że mamy do czynienia z prawdziwym policjantem – mówi rzecznik ostrowskiej policji. DB


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB