Wtorek, 24 kwietnia 2018. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Dwugodzinne lamentacje i setki widzów

2014-04-17 11:35:38 (ost. akt: 2014-04-17 11:35:54)

Rzeczpospolita Apostolska – grupa teatralna działająca w Ostrowi – zaprezentowała 12 kwietnia dwugodzinny spektakl, misterium wielkanocne „Lamentacje Ostrowskie”.

Kolejne dzieło grupy Rzeczpospolita Apostolska przedstawia wydarzenia po śmierci Jezusa

Kolejne dzieło grupy Rzeczpospolita Apostolska przedstawia wydarzenia po śmierci Jezusa

Na hali MOSiR-u zgromadziło się niemal 800 osób.
Wszyscy przybyli, by zobaczyć kolejne dzieło Sławomira Konarzewskiego, reżysera i jednego z autorów tekstów. Na widowni nie zabrakło m.in. biskupa Janusza Stepnowskiego. „Lamentacje Ostrowskie” to kontynuacja Misterium Męki Pańskiej „…i widzę niebo otwarte…”, które grupa po raz pierwszy wystawiła przed czterema laty. To właśnie wtedy zawiązała się grupa „Rzeczpospolita Apostolska”. Stworzyli ją artyści – amatorzy, którzy współpracują ze sobą do dziś.

Powstawały kilka miesięcy

Sławomir Konarzewski, nauczyciel w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie, prace nad scenariuszem rozpoczął we wrześniu ubiegłego roku. – Lamentacje to dzieło ewangelizacyjne. Jest to jasne przesłanie wiary – mówił twórca misterium. Spektakl przedstawiający wydarzenia po śmierci Jezusa zachwycił wszystkich obecnych. Ukrzyżowanie, zmartwychwstanie Jezusa, a następnie wniebowstąpienie, zesłanie Ducha Świętego i wniebowzięcie Maryi wywołały u odbiorców wiele emocji. Artyści – aktorzy, blisko 30 osób, przygotowywali się do przedstawienia niemal 7 miesięcy. Ich praca nie poszła na marne. W rolę Jezusa wcielił się Jacek Stachacz, dyrektor szkoły w Komorowie, rolę św. Jana odegrał Adam Jabłonka – dyrektor szkoły w Kalinowie, Poncjusza Piłata - Edward Urbanowski – dyrektor szkoły w Jasienicy, Kajfasza - Krzysztof Bożykowski – pracownik Urzędu Gminy w Ostrowi. Sławomir Konarzewski wcielił się w postać Józefa z Arymatei. Rolę św. Piotra odegrał natomiast Tadeusz Trentowski. Muzyka skomponowana przez Pawła Andruszkiewicza, wzruszające teksty, pieśni w wykonaniu aktorów i kwartetu Ad Alta Voce, scenografia wykonana z dużym rozmachem nie pozostały niezauważone przez widzów, którzy gromkimi brawami nagrodzili tak spektakl, jak i trud włożony w jego przygotowanie. Dorota Brzostek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB