Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Ostrów. Spotkali się z reżyserem „Kamieni na szaniec”

2014-04-11 13:27:34 (ost. akt: 2014-04-11 13:28:37)

O realizacji filmu, reżyserskiej wizji, kulisach powstania filmu rozmawiała 31 marca ostrowska młodzież z Robertem Glińskim –reżyserem filmu „Kamienie na szaniec”. - Gdyby film dokładnie odwzorowywał książkę, byłby nudny i bardzo długi-mówił reżyser

Ostrowska młodzież miała okazję spotkać się z niecodziennym gościem – reżyserem „Kamieni na szaniec”

Ostrowska młodzież miała okazję spotkać się z niecodziennym gościem – reżyserem „Kamieni na szaniec”

Tło z II wojny światowej

Robert Gliński mówił też o nadaniu filmowi historycznego charakteru. Budynki, kostiumy, ulice – wszystko musiało mieć charakter z II wojny światowej. Okazało się, że jeden z budynków idealnie nadawał się na cele filmu, a mieści się w nim obecnie Ministerstwo Edukacji Narodowej. - W czasie okupacji niemieckiej była to siedziba Gestapo, w której na filmie widzowie obejrzeli sceny katuszy Rudego. Natomiast scena odbicia członka szarych szeregów, która historycznie odbyła się w pobliżu Arsenału w Warszawie, została nakręcona w Lublinie – wyjaśnił reżyser.

Prawdziwe płomienie

Realizm, który widzowie mieli okazję zobaczyć w postaci wybuchających koktajli mołotowa nie był autorstwa grafików, były to prawdziwe sceny z prawdziwymi płomieniami. Dużą część dyskusji zajął brak w filmie niektórych bohaterów, przede wszystkim Alka. Reżyser Gliński uzasadnił to tym, że gdyby znalazł się on w filmie to należałoby nakręcić oddzielny wątek, który trwałby prawdopodobnie dwie godziny, a to było niemożliwe. Reżyser Gliński opowiedział o kulisach filmu, castingach i tym, że o rolę najbardziej emocjonującej widzów postaci Rudego starało się trzech aktorów. Ostatecznie zagrał ją Tomasz Ziętek, natomiast pozostali aktorzy odegrali role innych uczestników szarych szeregów.
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB