Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Wypalasz trawy? Możesz zapłacić 5tys.,a nawet-trafić do więzienia

2014-04-08 12:05:44 (ost. akt: 2014-04-08 12:06:47)

Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. W ostatnich dniach ostrowska straż interweniowała aż 57 razy w związku z pożarami traw.

Nie dla wypalania traw, to akcja przeprowadzana każdego roku

Nie dla wypalania traw, to akcja przeprowadzana każdego roku

Autor zdjęcia: Archiwum

– 23 interwencje przeprowadzono na terenie gminy Małkinia Górna, a 13 na terenie miasta Ostrów Mazowiecka – informuje mł. kpt. Rafał Kamiński, oficer prasowy KP PSP w Ostrowi. Łącznie we wszystkich tych działaniach uczestniczyło 580 strażaków i zużyto 160 000 litrów wody. Spaleniu uległo 24 hektarów łąk i użytków rolnych.

Niebezpieczne wypalanie

W latach 2012-2013 w województwie mazowieckim podobnych pożarów było ponad 16,5 tys. i objęły teren ponad 8 tys. ha. Zagrożenie dla ludzi i przyrody, utrata dopłat bezpośrednich przez rolników oraz angażowanie sił straży pożarnej, której pomoc może być potrzebna w innych sytuacjach – to główne niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw.

Utrata dopłat i wysoka kara

Wypalanie traw niesie za sobą szereg konsekwencji dla wypalającego. Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia. Zakaz wypalania traw jest też jednym z "Wymogów dobrej kultury rolnej". Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3%. Jeśli zostanie stwierdzone, że rolnik wypalał trawy na którymkolwiek z uprawianych przez niego gruntów, o tyle mogą być pomniejszone jednolita płatność obszarowa, płatność cukrowa, płatność do pomidorów, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, a także płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007 - 2013), pomoc na zalesianie gruntów rolnych (PROW 2007 - 2013) oraz płatności z tytułu ONW. Dorota Brzostek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB