Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Piją i biją - setki osób dotkniętych przemocą!

2014-04-08 09:05:22 (ost. akt: 2014-04-08 09:05:32)

Dotknięci są nią kobiety, mężczyźni, dzieci. Cierpią, bo są ofiarami. W minionym roku ostrowscy policjanci zanotowali przypadki przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej.

Przemocą dotknięte są najczęściej kobiety

Przemocą dotknięte są najczęściej kobiety

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Potwierdza się panujący od lat stereotyp – drugie imię przemocy to wciąż „alkohol”. Dzień powszedni dla wielu rodzin w powiecie ostrowskim wiąże się niestety w dalszym ciągu z biciem, poniżaniem, znęcaniem.

Dorota Brzostek
d.brzostek@kurierostrowi.pl

Najwięcej, bo aż 187 przypadków stosowanej w 2013 roku przemocy w rodzinach w powiecie ostrowskim to przemoc psychiczna. Różne rodzaje przemocy często idą ze sobą w parze. Miniony rok to też 151 stwierdzonych przypadków stosowania przemocy fizycznej, 4 – przemocy seksualnej, 120 – innego rodzaju zachowania.

Najwięcej – kobiety

Grupą, która w 2013 roku w powiecie ostrowskim najczęściej była dotknięta przemocą są kobiety (187). Liczba ta stanowi aż 64% ogólnej liczby osób dotkniętych przemocą. Choć kobiety to najczęstsze ofiary przemocy, to trzeba pamiętać, że dotyka ona całe rodziny. Kolejną cierpiąca z tego powodu grupą są dzieci – 58. Przemocą dotknięci są również mężczyźni – 46 przypadków. W ubiegłym roku policjanci założyli 189 Niebieskich Kart . To dokument wypełniany w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. Służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą, oraz jako dowód w sprawach sądowych. 144 założone w roku 2013 formularze to dokumenty wszczynające procedurę, natomiast 45 to dokumenty dotyczące kolejnych przypadków. To oficjalne statystyki. Nie wszystkie jednak ofiary zgłaszają swój problem. Przyczyny? Takie jak wszędzie – strach i wstyd.

W parze z alkoholem

Jak podają policyjne statystyki za rok 2013 100% mężczyzn dopuszczających się przemocy działało pod wpływem alkoholu. To główny wyzwalacz agresji, złości. To alkohol sprawia, że wszelkie hamulce puszczają, czego efektem jest cierpienie pokrzywdzonych.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB