środa, 25 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Rozmowa z Damianem Kryszpinem – kolejny cel:tytuł mistrza Polski

2014-04-04 15:16:01 (ost. akt: 2014-04-04 15:19:37)

Damian Kryszpin, tegoroczny reprezentant Ostrowi na Debiutach Kulturystycznych 2014., zajął bardzo wysokie i jak sam mówi - niespodziewane III miejsce. Jego przygoda z kulturystką zaczęła się w klasie I gimnazjum.

Dla Damiana Kryszpina kulturystyka to nie tylko pasja, ale też styl życia

Dla Damiana Kryszpina kulturystyka to nie tylko pasja, ale też styl życia

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Na początku było to tylko nowe, kolejne zainteresowanie. Dwa lata później przerodziło się to w jego pasję.

Podczas Debiutów Kulturystycznych zająłeś III miejsce w kategorii kulturystyka mężczyzn. Jak zaczęła się Twoja przygoda z kulturystyką?

Moja przygoda z kulturystyką zaczęła się w 1 klasie gimnazjum, kiedy dostałem od rodziców upragnioną ławeczkę i podstawowe narzędzia do ćwiczeń. Była to po części zabawa, przygoda, zaś na poważnie zaczęło się to wszystko na początku 3 klasy gimnazjum. Gdy zapoznałem się z Ks. Krzysztofem Łapińskim, uzgodniliśmy, że zaczniemy ćwiczyć razem i tak to się zaczęło, jednak Ks. Krzysztof po krótkim czasie z powodu kontuzji odpuścił sobie, a ja zostałem w tym do dziś, lecz on wspiera mnie w treningach wraz z chłopakami, z którymi razem trenuje.

Skąd zainteresowanie, by trenować właśnie kulturystykę?

Na początku chciałem tylko rozwijać swoje ciało i ćwiczyć dla siebie, jednak po czasie przerodziło się to w pasję, a nawet w styl życia. Po spotkaniu z Waldemarem Sołowińskim oraz Waldemarem Nolem na poważnie zacząłem się interesować kulturystyką.

Czy występ w Debiutach Kulturystycznych 2014 to twój pierwszy udział w tego typu zawodach? Jak wrażenia, czy jesteś usatysfakcjonowany?

W kulturystyce zadebiutowałem w Ostrowi Mazowieckiej w 2014 roku w Debiutach Kulturystyki i Fitnes. Było to wielkie przeżycie i wspaniała przygoda. Nie da się tego opisać, jakie to wspaniałe uczucie wyjść na scenę jako jeden z najmłodszych zawodników i ku mojemu zaskoczeniu - stanąć na podium. Jestem bardzo usatysfakcjonowany III miejscem, powiem szczerze, że nie spodziewałem się tak wysokiego miejsca.

Jak długo przygotowywałeś się do startu w debiutach?

Przygotowania do debitów rozpocząłem w maju 2013 roku. Było to więc ponad 10 miesięcy ciężkiej pracy.

Co jest najważniejsze w treningu kulturystycznym?

W treningach kulturystycznych jest ważnych wiele czynników. Trzeba trenować systematycznie i rozważnie, nie można robić zbyt lekkich treningów lecz trzeba pamiętać też, aby nie przetrenować organizmu. W treningach ważna jest dokładność wykonywania ćwiczeń i precyzja każdego ruchu. Nie można robić tego byle jak i oby machać ciężarem. Branie jak największych ciężarów nie spowoduje szybkiego wzrostu masy mięśniowej. Ważna bardzo jest także rozgrzewka przed treningiem, bez niej możemy nabawić się wielu kontuzji, które wykluczą nas na dłuższy czas z treningów.

Jak często trenujesz i jak wygląda twój trening? Na co zwracasz największą uwagę?


Trenuję 4-5 razy w tygodniu, po około półtorej do dwóch godzin. Trening zawsze rozpoczynam od solidnej rozgrzewki, która może trwać nawet do 20 minut. Po czym przechodzę do treningu danej partii ciała przewidzianej na konkretny dzień. Zaczynam zawsze trening od mniejszej partii mięśniowej po to, aby mieć siłę do jak najlepszego treningu kolejnych partii mięśniowych i najczęściej są to duże grupy mięśni. Podczas treningu zwracam uwagę na dokładność technicznego wykonania ćwiczeń oraz by przerwy pomiędzy seriami były nie dłuższe niż 90 sekund.

Jakie masz kolejne cele związane z kulturystyką? Jakie masz plany na przyszłość?

Na pewno chcę dalej trenować i brać udział w zawodach kulturystycznych. Wszystko zależy także do finansów, które są niemałe w przygotowaniu do zawodów. Pierwszym celem w tym sporcie na pewno jest zdobycie tytułu mistrza Polski.

Jakich rad udzieliłbyś tym, którzy chcą zacząć swoją przygodę z kulturystyką?


Wszystkim, którzy chcą zacząć przygodę z siłownią, kulturystyką muszę powiedzieć, że ten sport wymaga dużej samodyscypliny i wytrwałości. Dobrze jest mieć partnera treningowego, który będzie nas motywował i wspierał podczas ciężkich treningów.

Jak do twojej pasji odnoszą się znajomi, przyjaciele, rodzina?

Na samym początku, kiedy oznajmiłem rodzinie, znajomym i przyjaciołom to nie cieszyli się z tego tak, jak bym chciał. Jednak po czasie zaczęli mnie wspierać i motywować do treningów, co jest bardzo ważne i istotne, by mieć grono osób, które Cię wspierają. Po tym pierwszym sukcesie wsparcie tych wszystkich osób bardzo się umocniło i mam nadzieję, że będą mnie zawsze wspierać. Pragnę podziękować wszystkim, którzy mnie wspierali i dopingowali.
Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała Joanna Sadowska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB