Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Taniec jest demonstracją indywidualności…

2014-03-19 09:44:41 (ost. akt: 2014-03-19 09:47:10)

Marta „Mamuśka” Dąbrowska – od lat związana z tańcem. Swą wiedzę, umiejętności i pasję przekazuje innym. Od kilku miesięcy prowadzi w Ostrowi Freeway Dance Studio, w którym z tańcem zapoznać może się każdy.

Taniec jest demonstracją indywidualności…

Autor zdjęcia: Archiwum FDS

Jak rozwijała się Twoja przygoda z tańcem? Od kiedy się tym zajmujesz i w jakim rodzaju tańca specjalizujesz?

Tańczę od 16 lat, lecz lata w tańcu nic nie znaczą, bo nie jest ważne ile lat tańczysz, tylko ile godzin spędziłeś na sali. Na początku była to tylko zabawa. Dwie, trzy godziny tygodniowo spędzałam na zajęciach z tańca współczesnego (modern dance). W wieku 15 lat trafiłam do Białostockiego Teatru Tańca, byłam tam najmłodsza. Sprawdzałam się przy bardziej doświadczonych tancerzach. Ten styl tańca przestał mi wystarczać. Mając 17 lat, trafiłam pod skrzydła Fair Play Crew i zaczęłam poznawać style uliczne, po roku w drodze castingu otrzymałam pracę jako instruktor najlepszego studia tańca w Polsce. Podróżowałam i dokształcałam się w całej Polsce i w Londynie. Skupiłam się na kulturze Hip hop i stylach tańcach z nią związanych i w nich się specjalizuję. Od prawie 9 lat na taniec poświęcam od 2 do 5 godzin dziennie 6 dni w tygodniu. Myślę, że mogę śmiało powiedzieć, że taniec to moje życie.

Czy założenie studia tańca to kolejny krok w Twojej tanecznej przygodzie?


Nigdy nie chciałam mieć studia tańca. Od zawsze chciałam po prostu uczyć. Od dziecka marzyłam o tym, że będę tworzyć choreografie, spektakle taneczne i projekty artystyczne. Na pewno jest to jakiś krok, ale w sumie nie do końca w karierze tanecznej, bo studio tańca to mnóstwo formalności i obowiązków w ogóle nie związanych z tańcem.

Skąd pomysł, żeby otworzyć szkołę tańca w Ostrowi?

Pomysł narodził się tak naprawdę z narzekań mojej grupy Beton. Chcieli mieć więcej zajęć i większą możliwość rozwoju. Podobnie jak kiedyś mi, dwie lub trzy godziny w tygodniu przestały im wystarczać. Teraz część członków Betonu i Asfaltcików uczęszcza na zajęcia codziennie.

Od kiedy ostrowianie uczą się tańca we FDS?

Otworzyliśmy studio pod koniec listopada, więc tak naprawdę to dla nas dopiero początek.

Ile jest grup, ilu uczniów
?

Obecnie mamy około 140 uczniów i liczba wciąż rośnie. Mamy 13 różnorodnych zajęć, lecz jeszcze w listopadzie było 9. Wciąż się rozwijamy i poszerzamy ofertę. Chcemy zadowolić wymagania klientów. Stąd właśnie wzięły się u nas zajęcia salsy, jedna Pani przyszła i powiedziała, że od zawsze chciała się tego uczyć i ma chętne inne koleżanki. Powstała grupa. Najbardziej zależy nam jednak na dzieciach i młodzieży. Obecnie każdy swoje życie kształtuje na bazie komórki i komputera. Spotkania w rzeczywistości są co raz rzadsze i co raz rzadziej wykraczają poza szkołę, przyszłe pokolenie robi się leniwe. Chcemy, aby dzieci, młodzież z podstawówek, gimnazjum i liceów ruszyła z domu i poszukała swojego miejsca bez różnicy czy na zajęciach z tańca, czy podczas gry na gitarze. Jestem świadoma, że są na etapie poszukiwań swojego JA, ale najlepszym sposobem, aby je odnaleźć jest praca nad samym sobą i inwestycja w siebie i własne umiejętności. Jeśli mogę się zwrócić do rodziców: inwestuj we własne dzieci, to one stworzą naszą przyszłość.

Czy tańczyć każdy może? Do kogo skierowana jest oferta Freeway Dance Studio?

Tak samo jak chodzić czy przemieszczać się może każdy - w równym wymiarze tańczyć. Jeśli chodzi konkretnie o nas, to mamy obecnie 13 różnorodnych zajęć. Zajęcia są podzielone na style i na kategorie wiekowe. Najmłodsza grupa to Klub Malucha skierowana do 4- i 5-latków. Mamy również grupy dla troszkę starszych dzieci. U młodzieży największą popularnością cieszy się hip hop i dancehall. Niektórzy wybierają jednak style mniej popularne jak jazz czy house. Obecnie trwają też zapisy na Break Dance, który głównie kierujemy do chłopców. Dorośli też nie będą się u nas nudzić na zumbie, latino solo, high heels (taniec dla Pań na szpilkach) czy salsie. Poza tym w Freewayu nie chodzi tylko o taniec. Wcześniej w Ostrowi odbywały się zajęcia z różnymi instruktorami, były to jednak tylko zajęcia. My tworzymy miejsce spotkań dla młodzieży i dorosłych. Dajemy możliwość poznania nowych osób i spróbowanie czegoś nowego. Od powstania studia praktycznie co drugi weekend mamy różnego typu eventy, od różnych warsztatów po spotkania towarzyskie. Chcemy, aby Ostrowski Freeway kojarzył się przede wszystkim z miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Studio tańca to pierwszy etap, przed nami jeszcze daleka droga, ale plany wykraczają znacznie poza TYLKO studio tańca.

Opowiedz o instruktorach. Pod czyim okiem można uczyć się tańca we FDS?


Instruktorzy w FDS nie są przypadkowymi osobami, lecz docenianymi na polskiej scenie tanecznej osobowościami. Alisa Floryńska jest finalistką polskiej 5 edycji You Can Dance. Paulina Polly Wróblewska i Monika Radzia Radziszewska są finalistkami Got to dance wraz z ekipą Fair Play Kwadrat (pierwsza edycja). Karol Polecki i Michał Dmochowski są członkami ekipy Jedzims, również uczestniczyli w programie Got to dance, obecnie sprawdzają się raczej solo podczas batelek. Bartek Skromcich Białobrzewski to liczący się B-boy nie tylko w Polsce zarówno solo, jak i ze swoją ekipą Cats Claw. Zumbą zajmuje się instruktorka z Białegostoku Natalia Kurcewicz utożsamiana z wulkanem energii, a niedawno dołączył do nas dyplomowany instruktor Tańca Sportowego oraz certyfikowany instruktor salsy Łukasz Sakowicz. W gronie instruktorów jest również 2 reprezentantów Ostrowi Barek Skalik i Mateusz Najsi Neisser, którzy są członkami grupy Beton mającej na swoim koncie coraz więcej osiągnięć.

Cały wywiad przeczytasz w najnowszym papierowym wydaniu Nowego Kuriera Ostrowi

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB