Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Łatwiej dostać stażystę urzędom niż przedsiębiorcom?

2014-02-28 09:11:22 (ost. akt: 2014-02-28 09:12:28)

„Prywatni przedsiębiorcy nie mogą wziąć nikogo na staż, jeśli go nie zatrudnią, a urzędy, mimo że nie zatrudniają stażystów, maja ich przyznawanych na potęgę” – pisze w liście do redakcji czytelnik

Z formy stażu chętnie korzystają bezrobotni i pracodawcy

Z formy stażu chętnie korzystają bezrobotni i pracodawcy

Autor zdjęcia: Archiwum

– „Taka sytuacja jest niekorzystna dla samego stażysty, jak i dla przedsiębiorcy. Stażysta jest w ten sposób pozbawiony możliwości zdobycia doświadczenia i praktyki, a przedsiębiorca - pracownika i tym samym pomocy. Wygląda na to, że kształcimy samą inteligencję, skoro wszyscy będą pracować w urzędach. A gdzie stolarz, krawcowa, fryzjerka, mechanik?” – dodaje. Jak się okazuje zatrudnienie po zakończeniu stażu to wymóg, który musi być spełniony przez pracodawcę. – Zatrudnienie obowiązuje zarówno przedsiębiorców prywatnych, jak i instytucje publiczne. Te drugie obowiązuje jednak krótszy okres zatrudnienia – wyjaśnia dyrektor PUP w Ostrowi, Barbara Grabowska.

Dorota Brzostek
d.brzostek@kurierostrowi.pl

Zgodnie z ustalonymi kryteriami instytucje publiczne obowiązuje zatrudnienie stażysty na miesiąc, a przedsiębiorców prywatnych na taki sam okres, na jaki organizowany był staż. Przyznawanie stażystów i realizowanie staży nie wynika z przepisów ogólnych i ustaw, ale z uregulowań każdego urzędu pracy. - W każdym powiecie może być to inaczej uregulowane. To zależy od specyfiki terenu, bezrobocia, czy są problemy, żeby pracodawcy wywiązali się z umowy. Dlatego na terytorium każdego powiatu obowiązują kryteria dodatkowe – mówi dyrektor PUP w Ostrowi. Sytuacja nie zmienia się nawet, jeśli stażysta nie chce być w danym miejscu pracy zatrudniony. Zgodnie z zawartą umową taki pracodawca ma obowiązek zatrudnienia innej osoby na to miejsce, na taki sam okres. Zdarza się też, że to pracodawca nie chce wywiązać się z umowy i zatrudnić stażysty ani innego bezrobotnego. Wtedy takiego pracodawcę obowiązuje okres karencji – przez dwa lata od zakończenia stażu w takim zakładzie pracy kolejne staże nie mogą być organizowane. – Generalnie problemów nie ma, zazwyczaj strony starają się wywiązać - mówi dyrektor ostrowskiego urzędu pracy.

Ma być mniej rygorystycznie

Mimo że urząd pracy nie może odejść od kryterium zatrudnienia, to w ostatnich dniach warunki zostały zmienione i w założeniu mają być mniej rygorystyczne niż dotychczasowe. – Okres zatrudnienia po zakończeniu stażu został zmniejszony. Do tej pory przedsiębiorców prywatnych obowiązywał okres zatrudnienia stażysty na taki sam czas, jaki trwał staż. Teraz okres ten będzie zmniejszony o połowę. Czyli, jeśli stażysta przyznany był na trzy miesiące, to pracodawca będzie musiał zatrudnić go już tylko na półtora miesiąca – wyjaśnia zmiany Barbara Grabowska – Warunki te z pewnością będą bardziej korzystne i mniej rygorystyczne. Bardziej pomocne. Jednak w całości od zatrudnienia nie odejdziemy. To obligują konkursy, które są ogłaszane na przyznanie środków. Jest określone, że np. 80% stażystów ma być zatrudnionych. Jeśli nie wywiążemy się ze wskaźników, to możemy zwracać środki. Musimy dołożyć wszelkich starań, żeby zatrudnienie było, jeśli nie to musi być udokumentowane, że zrobiliśmy wszystko, żeby było. – dodaje.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB