Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Prywatyzacja szpitala - tylko plotki czy realna przyszłość?

2014-02-21 10:44:02 (ost. akt: 2014-02-21 10:46:04)

Ponad miesiąc temu, 17 stycznia w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi otworzona została przez prywatnego inwestora pracownia rezonansu magnetycznego.

Czy ostrowski szpital czeka prywatyzacja?

Czy ostrowski szpital czeka prywatyzacja?

Autor zdjęcia: JS

W związku z tym coraz częściej zaczęły pojawiać się głosy mówiące o tym, że ostrowski szpital będzie przekształcony w spółkę. Do redakcji NKO wpłynął list od czytelnika: „Jako mieszkaniec Ostrowi jestem zainteresowana nie tylko kondycją finansową naszego szpitala, ale także jego przyszłością. Zastanawiam się jaka będzie jego forma własności i co to będzie oznaczało dla pacjenta. Czy to, że w szpitalu prywatna firma uruchomiła rezonans magnetyczny to pierwsze kroki do prywatyzacji naszego szpitala? Czy poszczególne oddziały będą przechodziły w spółki? Co z oddziałami, które okazją się absolutnie nie rentowne? Zwracam się do redakcji o podjęcie tematu, bo już niejednokrotnie od rożnych osób dało się usłyszeć, że taka opcja jest coraz bardziej prawdopodobna”.

Na dzień dzisiejszy - nie ma takiej potrzeby

Andrzej Sawoni, dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostrowi odniósł się do stawianych pytań o ewentualne przekształcenie. - Oddziały nie są przekształcane. Sytuacja finansowa szpitala jest trudna, ale wykonujemy kontrakty, a oddziały funkcjonują. Powstanie pracowni rezonansu magnetycznego to normalna współpraca outsourcingowa, tak samo jak w przypadku sztucznej nerki, która funkcjonuje już kilkanaście lat. Dopiero po analizie wskaźników za rok 2013 będziemy mogli konkretnie mówić o przyszłości szpitala. Mam nadzieję, że żadne z tych wskaźników nie zmuszą nas do przekształcenia, ale na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze takich danych – wyjaśnia dyrektor SPZZOZ. - Wszystko związane jest z nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego – dodaje. Kolejna nowelizacja ustawy o finansach publicznych z grudnia 2011r. zaciska pętle finansową na samorządach, do których zadań należy m.in. prowadzenie szpitali. Rząd tym samym nie pozwala nadmiernie zadłużać się samorządom. - Takie działanie miało na celu, aby rząd nie musiał dokładać dużych kwot do zadłużonych szpitali, bo przejęliby je prywatni inwestorzy – wyjaśnia Andrzej Sawoni i dodaje, że przekształcenie szpitala w obecnej sytuacji byłoby zupełnie bez sensu. - Przekształcać szpital przy tak niestabilnym rynku i niestabilnym partnerem, jakim jest NFZ utrudniałoby tylko funkcjonowanie – mówi.

Dla pacjenta nic się nie zmieni

Jak wyjaśnia dyrektor SPZZOZ nawet gdyby doszło do przekształcenia szpitala, to dla pacjenta nic się nie zmieni. – Zmieniłaby się sama struktura w funkcjonowaniu placówki. Pacjent nie odczułby zmiany – mówi Andrzej Sawoni. Dotychczasowa współpraca z prywatnymi inwestorami jak na razie, według dyrektora ostrowskiego szpital, wychodzi tylko na dobre dla placówki i pacjentów. - Do budowy pomieszczenia na rezonans magnetyczny nic nie dołożyliśmy, wszystko to pieniądze inwestora. Dzięki temu w szpitalu mogą być wykonywane dodatkowe badania. Zyskują na tym pacjenci – mówi dyrektor SPZZOZ. Joanna Sadowska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB